×

7 dobrze znanych zdjęć z przeszłości. Mało kto wie, w jaki sposób udało się je zrobić

Czas leci nieubłaganie, ale dzięki zdjęciom jesteśmy w stanie choć na chwilę zatrzymać chwile z przeszłości. Czasem zdarza się tak, że dopiero po latach udaje nam się odnaleźć jakiś szczegół na fotografiach, który okazał się być istotny, albo same zdjęcia powstały w konsekwencji jakiegoś ważnego wydarzenia. Sprawdźcie, czy uda nam się Was zaskoczyć.

1. Albert Einstein i język

Tego wieczoru zadowolony Einstein wsiadł do samochodu po swoim przyjęciu z okazji 72. urodzin. Fotograf Arthur Sasse udał się do otwartych drzwi i poprosił o to, aby fizyk zrobił jakąś minę. Einstein odwrócił się i wyciągnął język. Oryginalne zdjęcie jest znacznie większe, a dopiero z czasem przycięto je do rozmiarów portretowych. Nawiasem mówiąc, sam Einstein uwielbiał to zdjęcie i umieszczał je we wszystkich kartach okolicznościowych.

Albert Einstein

2. Obiad na szczycie wieżowca

To kultowe już zdjęcie przedstawia jedenastu budowniczych relaksujących się podczas obiadu na wysokościach. I chociaż ci ludzie byli prawdziwymi robotnikami, fotografię wykorzystano do promowania Rockefeller Center, gdzie zrobiono zdjęcie.

3. Okładka albumu The Beatles 'Abbey Road'

Na kilka minut zamknięto ulicę, aby zrobić tę fotografię. Jednocześnie w pobliżu znajdował się amerykański turysta, który rozmawiał wówczas z policjantem w zaparkowanym aucie. Człowiek był zaskoczony, gdy zobaczył, jak faceci chodzą po drodze tam i z powrotem, ale szybko o nich zapomniał. Rok później, czy chciał czy nie, znalazł się na okładce legendarnego zespołu.

The Beatles - Abbey Road

4. Pocałunek na Times Square

Dziewczyna na zdjęciu, Edith Shain, opowiedziała następującą historię: pracowała jako pielęgniarka i nie chciała spóźnić się do pracy. Szybko pędziła przez Times Square, gdzie akurat ludzie świętowali zakończenie II wojny światowej i kapitulację Japonii. Nagle została złapana przez marynarza, który ją soczyście pocałował.

5. Steve McCurry „Afgańska dziewczynka”

W 1984 roku fotograf Steve McCurry podróżował po Afganistanie, zbierając materiał o wojnie. W jednym z obozów dla uchodźców przyciągnęła jego uwagę 12-letnia dziewczynka. Jej wieś była ostrzeliwana, a wielu członków jej rodziny zostało zabitych. Steve zrobił zdjęcia dziewczynce, ale dopiero w domu zdał sobie sprawę z tego, jak mocny przekaz ma ta fotografia. W 2002 roku znaleziono dziewczynę ze zdjęcia. Sharbat Gula wyszła za mąż i nadal mieszka w Afganistanie.

[ M ] Steve McCurry - Afghan Girl (1985) (Cover of the National Geographic, June 1985) - Detail

6. Dali Atomicus

Ta fotografia, którą można teraz łatwo stworzyć w Photoshopie w pół godziny, kiedyś wymagała ponad 6 godzin pracy. W 1948 roku rzeczy nie były tak łatwe do realizacji jak dziś. Fotograf Philippe Halsman był dobrym przyjacielem Salvadora Dali i wspierał twórczą ideę swojego przyjaciela z przyjemnością. Sztaluga i obraz zostały zawieszone na linii do sufitu, krzesło było trzymane przez asystent, Dali skakał, kot także wykonywał ruch, a woda była rozpryskiwana. I tak 28 razy pod rząd.

Making of Dali Atomicus (Salvador Dalí A) by Philippe Halsman, 1948

7. „Latająca” sukienka Marilyn Monroe

Scena pochodzi z kultowego filmu z blond pięknością w roli głównej. Produkcji zajęło sporo czasu, aby powstało to ujęcie. Wszystko za sprawą bardzo zazdrosnego męża aktorki. Joe DiMaggio pilnował jej i był strasznie zły, że ukochana musi pokazywać ciało. Wkrótce para się rozeszła. Dobrze, że Marilyn wówczas nie posłuchała męża!

Marilyn Monroe 'The Seven Year Itch' White Dress

Może Cię zainteresować

zamknij