×

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. Ma na dłoniach krew

Zdewastowano pomnik papieża Jana Pawła II stojący w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornej. Władze gminy obwiniają uczestników protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

Zdewastowano pomnik papieża

Sobotniego wieczoru 24 października nieznani sprawcy zdewastowali pomnik Jana Pawła II znajdujący się w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornej. W wyniku dewastacji papież ma ręce pomazane czerwoną farbą. Nie można wykluczyć, że chodziło o symboliczne pokazanie krwi na rękach.

Władze gminy obwiniają uczestników demonstracji przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek 22 października uznał za niezgodny z konstytucją punkt 2 ustawy z 1993 o planowaniu rodziny dopuszczający możliwość terminacji ciąży w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Jan Paweł II był zdeklarowanym przeciwnikiem jakiejkolwiek formy dopuszczalności aborcji. Przez cały pontyfikat nauczał, że powinna być ona zakazana we wszystkich przypadkach. W encyklice Evangelium vitae jednoznacznie stwierdzał:

Ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich, poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem do życia, właściwym wszystkim ludziom, i tym samym zaprzeczają równości wszystkich wobec prawa.

zdewastowano pomnik papieża
Konstancinjeziorna

Gmina szuka sprawców

Ponieważ z nauczania papieża Jana Pawła II wynika, że był on przeciwnikiem usuwania ciąży nawet w przypadkach, gdy jest wynikiem gwałtu lub skończy się śmiercią nowo narodzonego dziecka w męczarniach, niewykluczone, że ktoś ze strajkujących uznał, że ma on krew na rękach i postanowił to zilustrować w sposób nie pozostawiający wątpliwości. Jednak na gorącym uczynku nikogo nie złapano.  Jak napisano na oficjalnej stronie gminy:

O zniszczeniu pomnika poinformował burmistrza Kaźmierza Jańczuka w sobotę późnym wieczorem pan Tomasz Kowalski, mieszkaniec Konstancina-Jeziorny. Ręce figury Jana Pawła II zostały oblane czerwoną farbą. Późnym wieczorem burmistrz, jego zastępca – Ryszard Machałek i p. Tomasz Kowalski wyczyścili posąg. Policja poszukuje sprawcy (bądź sprawców).

zdewastowano pomnik papieża
Facebook
Źródła: www.fakt.pl, www.konstancinjeziorna.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij