×

Zawrotne ceny usług pogrzebowych. Wielu Polaków nie będzie na nie stać!

COVID-19 wciąż zbiera żniwo. Na całym świecie z powodu wirusa potwierdzono już łącznie 5,49 mln przypadków śmiertelnych. Również w Polsce widoczny jest wzrost liczby zgonów w porównaniu do poprzednich lat. Obecna sytuacja i rosnąca inflacja przyczyniły się do wysokich kosztów pochówków. Zawrotne ceny usług pogrzebowych mogą być dla niektórych nie do przeskoczenia… tym bardziej, że zasiłek pogrzebowy to tylko 4 tys. złotych. A to zdecydowanie za mało na pokrycie wszystkich kosztów pochówku.

Wszyscy będą musieli podnieść ceny, aby przetrwać na rynku

– mówi Witold Skrzydlewski, właściciel firmy pogrzebowej z Łodzi w rozmowie z Super Expressem.

Zawrotne ceny usług pogrzebowych

Branża pogrzebowa w ostatnich latach ma pełne ręce roboty. W końcu za nami cztery fale pandemii COVID-19, które zabrały tysiące polskich istnień – od początku pandemii w Polsce z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zmarło blisko 100 tys. osób. Pogrzeby ofiar covidowych często nijak mają się jednak to pogrzebów osób, które zmarły z innej przyczyny. Tyczy się to nie tylko kwestii finansowych, ale i sposobu pochówku.

Wolę zrobić jeden pogrzeb tradycyjny niż trzy covidowe. Zwykły pogrzeb jest bardziej dochodowy, bo jest ceremonią, której towarzyszy np. przygotowanie zmarłego i poczęstunek dla rodziny. Ofiary pandemii chowamy jak zmarłych na wojnie: zwłoki wkładamy do trumny w foliowym worku, a na pogrzeb przychodzą tylko najbliżsi zmarłego

– opowiada Skrzydlewski.

Koszt pogrzebu w Polsce

Do tej pory pochówek w naszym kraju kosztował na ogół tyle, ile wynosi zasiłek pogrzebowy. Oscylował w granicach 4 tys. złotych. Dziś o takiej cenie możemy zapomnieć. Inflacja, o której w ostatnim czasie mówi się tak sporo, uderzyła bowiem także w usługi pogrzebowe. 

Ogromne podwyżki stawek za gaz, który jest niezbędny przy kremacji ciał, energię, wyższe podatki, koszty zatrudnienia – to wszystko sprawia, że firmy pogrzebowe zostały wręcz zmuszone do podniesienia stawek, aby utrzymać się na rynku.

O jakich cenach mowa? Wiele oczywiście zależy od lokalizacji. Mniej zapłacimy za pogrzeb na wsi, więcej lub zdecydowanie więcej w większym mieście. Na wsi cena waha się od 4 tys. złotych, z kolei za pogrzeb w stolicy trzeba będzie zapłacić nawet dwa razy więcej.

Rozbijmy koszty na części pierwsze:

  • koszt trumny: 800 – 5000 zł (widełki są bardzo duże),
  • koszt usług pogrzebowych tj. przygotowanie ciała do pochówku: 200 – 400 zł,
  • koszty organizacyjny, tj. transport zwłok, złożenie do grobu – 1500-2000 zł,
  • koszt przechowania ciała w chłodni: 80-130 zł/dobę,
  • koszt mszy w kościele: 600-900 zł,
  • opłata kancelaryjna kościoła: 300-500 zł,
  • koszt kremacji: 700-1000 zł,
  • opłata za grób ziemny na 20 lat: 1000-3000 zł,
  • opłata za miejsce w grobowcu na 50 lat: 5000-6000 zł

Takich kwot się spodziewaliście?

Ile włożyć do koperty na kolędę? Księża zaskakują odpowiedziami.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.se.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij