Zauważyłeś te insekty w ogrodzie? Lepiej się z nimi polubić

  Zauważyłeś te insekty w ogrodzie? Lepiej się z nimi polubić

  Tych czerwonych kowali bezskrzydłych niejeden się boi
  Tych czerwonych kowali bezskrzydłych niejeden się boi
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | imartsenyuk
  07.04.2024 17:41

  Te czerwone insekty pojawiają się coraz częściej i wiele osób zastanawia się, czy stanowią one zagrożenie dla ogrodów i w jaki sposób można się ich skutecznie pozbyć. Kowale bezskrzydłe na pierwszy rzut oka mogą wydawać się straszne, ale czy warto z nimi walczyć?

  Często określane jako dwuplamki lub tramwajarze, kowale bezskrzydłe należą do rodziny pluskwiaków, które charakteryzują się czerwono-czarną barwą pancerza. Zazwyczaj spotykane są one na drzewach. To powód, dla którego wielu ludzi poszukuje skutecznych sposobów na ich odstraszanie, chcąc chronić znajdujące się w ogrodzie drzewa. "Jak się pozbyć kowali bezskrzydłych" jest pytaniem, które często pojawia się w wyszukiwarkach, a opinii na ten temat jest wiele. Ale czy naprawdę warto walczyć z tymi czerwonymi owadami?

  Czy czerwone owady są niebezpieczne?

  Może Ci się wydaje, że kowale bezskrzydłe to szkodniki, które należy wykluczyć z ekosystemu ogrodu, ale to nieprawda. Owady te żywią się nasionami lub owocami takich drzew jak lipa i akacja, a także chętnie zjadają martwe insekty, co pozwala im naturalnie "oczyszczać" otoczenie. Nie są one łakomym kąskiem dla innych zwierząt z powodu swojego specyficznego smaku. Nie oznacza to jednak, że tramwajarze nie mogą szkodzić roślinom, ponieważ często żerują na ich sokach, co może negatywnie wpływać na uprawy, ale zazwyczaj nie powodują one znaczących zniszczeń w ogrodzie.

  Ciąg dalszy artykułu znajdziesz poniżej materiału wideo

  Niektórzy ludzie są przekonani, że te czerwone owady gryzą i jest to bardzo bolesne, jednak to również nieprawda i brak jest potwierdzenia takich teorii. Dwuplamki nie są niebezpieczne dla ludzi, choć ich specyficzny zapach może nie być dla wszystkich przyjemny. Jeśli znajdą się one w domu, należy je humanitarnie usunąć, by zapobiec ich powrotowi. W tym celu ludzie stosują pułapki żelowe lub opryski z insektycydami, choć to nie zawsze jest najlepsze wyjście.

  Czy kowale bezskrzydłe są pożyteczne?

  Kowale bezskrzydłe mogą okazać się Twoimi najlepszymi sojusznikami w ogrodzie, szczególnie jeśli zdecydujesz się na ich tolerowanie. Zwykle tworzą grupy, dzięki czemu mogą przyczynić się do odstraszenia ptaków oraz innych szkodników od Twoich roślin. Jeżeli jakikolwiek inny intruz spróbuje wywołać konflikt z tramwajarzami, szybko odstąpi od tego zamiaru.

  Te czerwone insekty posprzątają Twoje rabatki z wszelkich martwych elementów zanim zdążysz się zorientować, a mogą nawet zająć się dżdżownicami oraz ślimakami oraz wyczyścić ich odchody. Dlatego ich działanie w ekosystemie często porównuje się do roli grzybów, które również usuwają martwą materię organiczną z otoczenia.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także