×

Zaszczepieni nie muszą nosić maseczek w USA. Wydano nową decyzję

Zaszczepieni nie muszą nosić maseczek. To pierwszy przywilej, z jakiego będą mogli skorzystać wszyscy, którzy zdecydowali się zaryzykować i przyjąć eksperymentalne szczepionki w Stanach Zjednoczonych. Czy z czasem segregacja sanitarna zostanie zaostrzona?

Czy to dyskryminacja?

W mediach już niejednokrotnie pojawiały się informacje o tym, że wybrane linie lotnicze nie będą przyjmować na pokład samolotu osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko koronawirusowi. Później wybrane kraje zaczęły wdrażać tzw. paszporty covidowe. Dokument mogą otrzymać wyłącznie osoby zaszczepione. Wiele osób jest oburzonych takimi rozwiązaniami i uważa, że jest to nic innego jak dyskryminacja.

Należy bowiem pamiętać, że nie dla wszystkich przyjęcie szczepionki jest bezpieczne. Niejednokrotnie u osób cierpiących na choroby współistniejące dochodziło do niepożądanych odczynów poszczepiennych. Co więcej, na chwilę obecną szczepionki nie mogą przyjąć osoby młode, ponieważ ich kolej przypadnie w późniejszym terminie. Wciąż trwają jeszcze testy na dzieciach.

Pomimo tego, że uzależnianie przywilejów od przyjęcia szczepionki nosi znamiona dyskryminacji, to już teraz amerykańska agencja rządowa CDC oświadczyła, że takie przepisy wkrótce zaczną obowiązywać. Osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki będą mogły spotykać się ze sobą bez konieczności zasłaniania ust i nosa.

zaszczepieni nie muszą nosić maseczek
Twitter
zaszczepieni nie muszą nosić maseczek 5
Twitter

Zaszczepieni nie muszą nosić maseczek

Niemniej jednak, w zaleceniach możemy przeczytać, że sugeruje się, aby osoby zaszczepione nadal nosiły maseczki, gdy spędzają czas w towarzystwie osób niezaszczepionych. CDC radzi także, aby unikać dużych zgromadzeń. Dyrektor CDC Rochelle Walensky przypomniała, że dostępne szczepionki przeciwko COVID-19 są dalekie od ideału, a co za tym idzie, nawet zaszczepieni mogą zakazić się koronawirusem. Wiadomo już bowiem, że nowe szczepy wirusa są odporne na preparaty. Ponadto, nawet człowiek zaszczepiony może zarażać innych.

CDC przyznało, że ich wytyczne mają na celu wskazanie korzyści społecznych, jakie wiążą się z przyjęciem specyfiku. Brak konieczności noszenia maseczek może dać ludziom szansę, aby nareszcie poczuć się nieco bardziej swobodnie. Zaszczepieni otrzymali także więcej udogodnień. Jednym z nich jest brak konieczności przebywania na kwarantannie po kontakcie z chorą osobą oraz po powrocie z zagranicy.

Wytyczne będą się w przyszłości zmieniać w miarę jak liczba zaszczepionych osób będzie coraz większa. Dyrektor CDC oświadczyła, że i jej zależy na powrocie do normalności. Także zaszczepieni seniorzy mają powody do radości.

W pełni zaszczepieni dziadkowie mogą odwiedzić w domach swoją niezaszczepioną, zdrową córkę i jej dzieci bez konieczności noszenia maseczki czy zachowywania dystansu.

Osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki, przebywając w przestrzeni publicznej muszą stosować się do tych samych wytycznych, co dotychczas. Oznacza to konieczność noszenia maseczki oraz ostrożność w kontaktach z niezaszczepionymi, jak również poddanie się testowi w razie wystąpienia objawów COVID-19.

zaszczepieni nie muszą nosić maseczek 4
Twitter

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij