×

Niezwykły efekt po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Świat się szczepi, ale w różnym tempie. Niewątpliwie lider jest tylko jeden: to Izrael, który szczepi przez 24 godziny na dobę. Teraz dobiegają do nas zaskakujące doniesienia z Izraela. Co się okazało po podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizera?

Izrael „mistrzem świata”

Szczepionek jest zdecydowanie za mało, by można było mówić o opanowaniu pandemii koronawirusa. Ale Izrael radzi sobie nad wyraz dobrze i jest prymusem w kampanii szczepień.

Jak informuje Businessider, od 20 grudnia do wczoraj w kraju już ponad 2 mln osób otrzymały szczepionkę. W Izraelu mieszka ponad 9 mln ludzi). Gdy w Polsce wielu medyków wciąż czeka na swoją kolej i nadal nie rozpoczęły się szczepienia seniorów, Izrael od niedzieli szczepi obywateli w wieku 45 lat.

Dzięki temu Izraelczycy mogą nieco więcej powiedzieć na temat szczepionek firm Pfizer/BioNTech i wiedzą, co dzieje się po podaniu drugiej dawki preparatu. Te ustalenia okazały się dużym zaskoczeniem!

Zaskakujące doniesienia z Izraela

Okazuje się, że szczepionka jest skuteczniejsza niż przechorowanie COVID-19!

Jak wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych w Izraelu w szpitalu Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem, po szczepieniu przeciwko COVID-19 w organizmie wytwarza się znacznie więcej przeciwciał niż podczas zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowienia!

Jest to zaskakujące, (…) nie wiem, czy jest inna taka choroba, w której szczepionka będzie chronić lepiej niż sama choroba

– przekazał dr Roi Singer, zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie.

W badaniu wzięły udział 102 osoby. Zbadano je przed podaniem szczepionki, a także tydzień po podaniu drugiej dawki. Jak przekazuje Radio ZET, u 100 osób (ze 102) zaobserwowano sześciokrotny, a nawet dwudziestokrotny wzrost liczby przeciwciał.

Warto zaznaczyć, że mimo statusu prymusa pod względem liczny szczepień, Izraelczycy nie zwalniają tempa i chcą zaostrzyć restrykcje. Premier Izraela Benjamin Netanyahu, który stara się o reelekcję w marcowych przedterminowych wyborach parlamentarnych, chce przekuć kampanię szczepień w sukces polityczny. Dlatego też obiecał swoim rodakom, że Izrael może być pierwszym krajem, który wyjdzie z pandemii i zamierza zrobić wszystko, żeby dotrzymać słowa.

Do końca marca szczepionkę mają otrzymać wszyscy dorośli obywatele. Ale brew pozorom dla Izraela wcale nie jest to wielkie wyzwanie. Kraj jest mały, a system ochrony zdrowia tak rozbudowany, że niemal w każdej dzielnicy czy miejscowości znajduje się osobna klinika. Nie dość, że każda realizuje szczepienia, to dodatkowo uruchomiono ośrodki szczepień, wspierane przez wojsko oraz rezerwistów.

Polecane

Może Cię zainteresować