×

Zasiłek za kwarantannę domową? Tak jest możliwy, jeśli zostaliście powołani przez sanepid do pozostania w miejscu zamieszkania.

Zasiłek za kwarantannę domową

O taki zasiłek mogą się starać osoby pracujące umowie o pracę lub umowie-zleceniu. Osoby pracujące na swój rachunek osobiście muszą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Warto zaznaczyć, że 14-dniową kwarantanną są objęci wszyscy, którzy po 13 marca wrócili do kraju.

Lekarze wystawiają specjalne zaświadczenia dla osób w kwarantannie domowej. Są one podstawą, aby starać się o zasiłek na czas przymusowego pobytu w domu. Jak tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim:

Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej bądź opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Za ten okres przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek, czyli pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednakże na zasiłek mogą liczyć tylko te osoby, które nie mają możliwości pracy zdalnej w porozumieniu z pracodawcą.

Ile można dostać?

Standardowy zasiłek chorobowy wynosi 80 procent wynagrodzenia miesięcznego. Należy pamiętać, że nie można pracować pobierając zasiłku za kwarantannę domową, bowiem ZUS zawiesi jego wypłacanie. Nawet jeśli firma ma kłopoty, to nie może wysyłać pracowników na bezpłatny urlop.

Jedyną możliwością jest wysłanie pracownika na zaległy urlop, który jest płatny w pełnym wymiarze wynagrodzenia. Rodzicom także przysługuje zasiłek opiekuńczy ze względu na zawieszenie działalności placówek szkolnych.

14 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i będzie on trwał aż do odwołania.

Źródła: www.fakt.pl, praca.gazetaprawna.pl, dziennikzachodni.pl, www.rp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować