×

Ile będzie zarabiać europoseł? Ta suma sprawi, że podskoczy Tobie ciśnienie

Znamy już wyniki wyborów do europarlamentu. Teraz wiele osób zadaje sobie pytanie jak wysokie są zarobki europosłów. Te kwoty z pewnością mogą przyprawić o zawrót głowy. Przez jedną kadencję, europosłowie zarobią ponad 1,7 mln zł, ale to dopiero początek…

Zarobki europosłów to nie tylko miesięczna pensja

Patrząc na to, ile zarabiają europosłowie, trudno się dziwić, że o tym stanowisku marzy większość polskich polityków. Posłowie Parlamentu Europejskiego dostają nie tylko pensję, ale także diety, odprawę, emeryturę i zwrot za koszty podróży.

parlament europejski

materiały prasowe

Miesięczne wynagrodzenie i dieta

Warunki pracy europosłów określa Statut z 2009. Zgodnie z nim wszyscy dostają jednakowe miesięczne wynagrodzenie, które po potrąceniu podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi 6710,67 EUR. Po przeliczeniu okazuje się, że posłowie z Polski otrzymują blisko 30 tys. zł.

Do miesięcznej pensji dochodzi specjalna poselska dieta. Dzienna dieta na pokrycie kosztów zakwaterowania oraz innych powiązanych z kosztem przebywania w Brukseli lub Strasburgu, wynosi 320 EUR. Te pieniądze otrzymuje poseł uczestniczący w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, komisji parlamentarnej oraz frakcji partyjnej, czyli maksymalnie za 16 dni w miesiącu. Polscy posłowie mogą, więc dostawać nawet 27,5 tys. zł z tytułu diety.

Zarobki europosłów powiększają się o zwrot za koszty ogólne

Kolejnym elementem jest zwrot kosztów ogólnych, poniesionych w państwie członkowskim, z którego poseł został wybrany. Zaliczają się do tego koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunków telefonicznych i pocztowych oraz zakupy sprzętu komputerowego. Zwrot będzie zmniejszony o połowę, jeśli poseł bez usprawiedliwienia nie pojawi się na połowie posiedzeń plenarnych w ciągu roku.

Darmowe podróże i opieka medyczna

Zarobki europosłów nie zostają nadszarpnięte przez podróże na posiedzenia europarlamentu. Każdy poseł otrzymuje zwrot za bilety lotnicze i kolejowe za klasę biznes i niższe. Jeżeli członkowie Parlamentu zdecydują się na podróż samochodem, za każdy kilometr dostają 53 eurocenty.

Unia Europejska zwraca też 2/3 kosztów opieki medycznej, nie tylko dla europosła, ale również dla jego rodziny.

Darmowe kursy w malowniczych miejscach

Są też korzyści w postaci pieniędzy na kursy językowe w wysokości 5 tys EUR. Można wykorzystać je jadąc dwa razy w roku na kurs do Francji, Hiszpanii czy Malty. Poseł przez 5 godzin musi być na zajęciach, ale później ma czas dla siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrał ze sobą rodzinę i traktował kurs jako wakacje. Za każdy dzień na takim kursie dostanie też dietę w wysokości 160 EUR, czyli ok. 680 zł.

Zarobki europosłów to również odprawa i emerytura

Koniec kadencji europosła, nie oznacza, że przestaje dostawać unijne pieniądze. Po zakończeniu kadencji może liczyć na odprawę. Za każdy rok pełnienia mandatu, dostaje jedną miesięczną pensję, nie krócej niż przez 6 miesięcy i nie dłużej niż przez 2 lata. Pieniądze te otrzymuje, aż do czasu objęcia innej funkcji publicznej albo przejścia na emeryturę.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o emeryturze. Pełnienie funkcji europosła zapewnia spokój finansowy do końca życia. Każdy rok w Brukseli dodaje 1009 zł do emerytury, którą europosłowie otrzymują po ukończeniu 63 roku życia i zakończeniu pracy w Parlamencie Europejskim. Nie trudno wyliczyć, że jedna kadencja w europarlamencie zapewnia dodatkowe 5 tys. zł do emerytury. Maksymalne świadczenie emerytalne z Brukseli może wynosić nawet ponad 20 tys. zł.

Spodziewaliście się, że europosłowie dostają tak ogromne pieniądze?

Może Cię zainteresować

zamknij