×

Wyemitowano pierwszy polski banknot EURO! Nominał może jednak niektórych zaskoczyć

Zaprezentowano pierwszy polski banknot euro i wygląda bardzo pięknie. Czyżby Polska przymierzała się do wprowadzenia europejskiej waluty?

Zaprezentowano pierwszy polski banknot euro

Dzisiaj, tj. 24 listopada o godz. 10:00 rozpoczęła IV Warszawska Giełda Kolekcjonerska. To właśnie na niej można nabyć wspomniany banknot. Jednakże jego wartość jest czysto kolekcjonerska – nominał bowiem wynosi 0.

Jak zaznaczają organizatorzy sprzedaży, nie będzie innej możliwości nabycia tegoż banknotu niż na giełdzie. Nie istnieje też opcja rezerwacji ani zakupu przez Internet.

Dostępny jest na giełdzie w specjalnym automacie. Jego cena wynosi 15 zł.

By wejść na teren giełdy należy zakupić bilet

Za normalny zapłacimy 8 zł, natomiast za upoważniający do wejścia na wydarzenie przed oficjalnym otwarciem (8:00-9:30) kosztował 25 zł. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mają wstęp bezpłatny po okazaniu ważnej legitymacji.

Banknot Euro Souvenir jest wyprodukowany w 100% z bawełnianego papieru. Na takim są drukowane obiegowe banknoty euro. Zawiera także liczne zabezpieczenia, jak np. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV i wiele innych.

Chętnych nie brakuje

Banknot Euro Souvenir pierwszy raz został wyemitowany we Francji w 2015 r. i od tego czasu rozprzestrzenia się na całą Europę. To pamiątkowy banknot, który został wydany już w wielu krajach Europy i ma wartość kolekcjonerską. W polskiej wersji widoczna jest warszawska starówka, a na pierwszym planie – Kolumna Zygmunta oraz Zamek Królewski. 

Jak się okazało, banknot 0 euro wzbudził niemałe zainteresowanie. W niedzielny poranek wiele osób zebrało się przed budynkiem, by go nabyć.

Na Facebooku giełdy możemy zobaczyć kolejką mającą kilkaset metrów!

Dla kolekcjonerów to biały kruk i jego wartość będzie systematycznie rosnąć. Wprowadzenie euro w Polsce wynika z zobowiązań płynących z traktatu ateńskiego przyjętego w referendum w 2003 roku, jednakże nie ma konkretnej daty, aby to zrobić.

Obecnie Polska ma status państwa z derogacją, czyli jest wyłączone jako państwo członkowskie Unii Europejskiej z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących ze stosowania prawa Unii. Obecny rząd jest przeciwko europejskiej walucie i zapowiedział, że nie planuje pochylać się nad pomysłem wprowadzenia euro w Polsce.

A co Wy sądzicie? Czy wprowadzenie euro w Polsce miałoby korzystny wpływ na nasze codzienne życie?

Źródła: finanse.wp.pl, www.bankier.pl, innpoland.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij