×

Zapłaci żonie za prace domowe prawie 30 tys. zł! Sąd wydał bezprecedensowy wyrok

Zapłaci żonie za prace domowe, które wykonywała podczas trwania ich małżeństwa. Sąd zobowiązał mężczyznę do tego w orzeczeniu rozwodowym.

Precedensowy wyrok

Po pięciu latach małżeństwa mężczyzna występujący w dokumentach sądowych pod nazwiskiem Chang złożył pozew rozwodowy. Początkowo jego żona nie chciała zgodzić się na rozstanie, ale kiedy wszedł w życie nowy kodeks cywilny, zmieniła zdanie.

W sądzie domagała się rekompensaty za wykonywane podczas trwania małżeństwa prace domowe. Kobieta, opisywana w mediach pod nazwiskiem Wang, dowodziła w trakcie procesu, że przez 5 lat związku jej mąż nie kiwnął palcem, by pomóc jej w obowiązkach domowych czy opiece nad dzieckiem. Para ma bowiem jednego syna.

Kobieta argumentowała, że prace, które wykonywała w domu, mają realną wartość rynkową, a ona wykonywała je nieodpłatnie. Dlatego w chwili rozstania należy jej się rekompensata.

Zapłaci żonie za prace domowe

Sąd Okręgowy Fangshan w Pekinie przyznał jej rację i zobowiązał męża do jednorazowej zapłaty 50 000 juanów (ok. 28 800 zł) za prace domowe, które wykonywała w czasie pięciu lat małżeństwa. Dodatkowo pan Chen będzie jej płacił miesięczne alimenty w wysokości 2 tys. juanów (ok. 1 150 zł). Jak wyjaśnił sędzia w rozmowie z dziennikarzami:

Prace domowe stanowią wartość niematerialną.

Tę kwestię reguluje nowy kodeks cywilny, obowiązujący w Chinach od początku 2021 roku. Zgodnie z nowym prawem były małżonek ma prawo do rekompensaty, jeśli udowodni przed sądem, że w trakcie trwania małżeństwa to na nim spoczywała większa odpowiedzialność za prowadzenie domu, wychowanie dziecka, opiekę nad starszymi krewnymi lub gdy nieodpłatnie pomagał partnerowi w pracy. Wcześniej dochodzenie rekompensaty było możliwe jedynie w przypadku, gdy przed ślubem została podpisana umowa przedmałżeńska.

Po wyroku rozpętała się w Chinach żywa dyskusja na temat wartości prac domowych. Niektórzy zwracali uwagę, że kwota 50 tys. juanów jest zaniżona. Jeden z komentujących, cytowany przez BBC zauważył:

Jestem trochę zaskoczony, praca pełnoetatowej gospodyni domowej jest niedoceniana. W Pekinie zatrudnienie niani na rok kosztuje ponad 50 000 juanów.

Inni zwracali uwagę, że już najwyższy czas, by mężczyźni też zaczęli się garnąć do prac domowych. W Chinach obowiązki związane z prowadzeniem domu i wychowaniem dziecka zajmują kobietom niemal 4 godziny dziennie, 2 i pół raza więcej niż mężczyznom. Dla porównania, według średnich statystyk krajów OECD, kobiety poświęcają na obowiązki domowe dwukrotnie więcej czasu niż mężczyźni.

Wielu komentujących zachęcało kobiety do aktywności zawodowej, żeby nie być, jak pani Wang, tylko żoną przy mężu:

Panie, pamiętajcie, aby zawsze być niezależnymi. Nie rezygnujcie z pracy po ślubie, podążajcie własną drogą.

Trend jest jednak zupełnie przeciwny. Najnowsze badania wskazują, że kryzys związany z pandemią sprawił, że chińskie społeczeństwo pod względem równości płci cofa się do poziomu sprzed 50 lat.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.focus.pl, www.theguardian.com, www.nbcnews.com
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij