×

Zamordował księdza, a wcześniej go torturował. 19-latek miał poważny powód, by to zrobić

Nastolatek żądny zemsty wdarł się do posesji, następnie torturował i zamordował księdza-pedofila. Wszystko z powodu nieudolności wymiaru sprawiedliwości.

Torturował i zamordował księdza-pedofila

Incydent miał miejsce 4 listopada w Agnetz, w departamencie Oise w północnej Francji. 19-latek postanowił wymierzyć sprawiedliwość po tym, jak system prawny zawiódł go wielokrotnie. Wdarł się na teren posesji, następnie znalazł 91-letniego księdza i zaczął go torturować. Następnie zamordował go przez wbicie krucyfiksu w gardło.

Sprawcą był Alexandre V. Policja osaczyła go w momencie, gdy próbował uciekać z rezydencji. Oskarżono go o morderstwo, tortury i opór przed aresztowaniem. Władze francuskie traktują przestępstwo jako zabójstwo z powodu zemsty.

Po zabójstwie księdza biskup Beauvais, Jacques Benoit-Gonnin, był cytowany w lokalnych mediach. Mówił, że Matassoli został usunięty z obowiązków w 2009 r. po pojawieniu się zarzutów o napaść seksualną. Jednak lokalne media dodają również, że w 2009 roku ksiądz przeszedł oficjalnie na emeryturę z powodu starości. Później okazało się, że biskup Benoit-Gonnin rzekomo utrzymywał Matassoli na liście płac do 2018 r. Pomimo zeznań o nadużyciach ze strony Alexandre’a, jego ojca i dwóch innych rzekomych ofiar. Wynikało to z błędu na poziomie administracyjnym. Przynajmniej tak twierdzi biskup.

Nastolatek miał problemy

Lokalne media podały, że Alexandre V. jako pomoc domowa pracował  u księdza i rzekomo został zmuszony do czyszczenia domu nago. Jego ojciec powiedział, że praca u Matassoli pogorszyła problemy psychiczne syna. Ojciec również rzekomo był wykorzystywany przez Matassoli jako dziecko, co doprowadziło dziadka Alexandre’a do samobójstwa, gdy dowiedział się o tym, co się stało.

Samosądy na pedofilach

Samosądy na pedofilach zdarzają się co jakiś czas, zwykle z powodu nieudolności służb lub braku twardych dowodów. W Polsce działania przeciwko pedofilom podjął m.in. Zbigniew Stonoga. Niedawno opublikował zdjęcia byłego księdza, który rozsyłał swoje nagie zdjęcia dzieciom, zaś w listopadzie gonił zwyrodnialca ulicami Warszawy.

Z kolei w niektórych krajach, gdzie prawo bywa „luźniejsze” samosądy często są normą i nie ma tam litości dla osób, które chcą skrzywdzić dzieci. W Indiach grupa matek zgotowała piekło na ziemi mężczyźnie, który odważył się zgwałcić 3-letniego maluszka.

Czy nastolatek odpowie z pełną odpowiedzialnością, czy sąd złagodzi wyrok ze względu na powód zbrodni?

Źródła: metro.co.uk, nypost.com, www.mirror.co.uk
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować