×

Zamach na World Trade Center. 19 lat temu to wydarzenie wstrząsnęło światem

19 lat temu miało miejsce wydarzenie, które zszokowało świat. Zamach na World Trade Center. Co roku obchodzona jest rocznica, jak będzie w tym roku?

Zamach na World Trade Center

11 września 2001 roku, o 8:46 cały świat wstrzymał oddech. Samolot pasażerski Boeing 767 z ogromną siłą uderzył w jedną z wież World Trade Center. Całe Stany Zjednoczone śledzą przebieg akcji ratowniczej oraz mobilizację służb, nie wiedząc, że to dopiero początek. O 9:03 w drugą, bliźniaczą wieżę uderza samolot pasażerski z rejsu 175.

Trwa walka z czasem, tysiące ludzi próbuje uciec ze zniszczonego budynku. Ostatecznie bilans ofiar wyniesie 2973 osób. Wśród nich znajdą się nie tylko pracownicy obu biurowców, ale także strażacy i policjanci, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. Kolejne osoby umrą na skutek choroby płuc. Była ona następstwem wdychania pyłu w pobliżu Strefy Zero.

Niewiele osób pamięta, że tego dnia Pentagon również został zaatakowany z pomocą samolotu. Zniszczone zostało jedno ze skrzydeł budynku, a oprócz 64 pasażerów na pokładzie, zginęło 125 pracowników Pentagonu. Czwarty samolot nie doleciał do celu i rozbił się na niezaludnionym terenie. Nie wiadomo, co się stało, ale prawdopodobnie pasażerowie zaczęli walczyć z porywaczami. To doprowadziło do katastrofy samolotu.

Zamach na World Trade Center
Twitter

Z powodu koronawirusa uroczystości będą skromne

Na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku tysiące Amerykanów gromadziło się co roku, aby oddać hołd ofiarom zamachu. Ground Zero to określenie miejsca, gdzie zawaliły się bliźniacze wierze i to właśnie ono stało się symbolem zamachu. Jednakże w tym roku rocznica nie będzie obchodzona w ten sam sposób.

Wszystko przez szalejącą pandemię koronawirusa. Zgodnie z tradycją na miejscu tragedii spotkają się rodziny ofiar. Jednakże nie zostaną odczytane na żywo imiona i nazwiska zmarłych w zamachu, a lista poległych zostanie odtworzona z nagrania. Władze National September 11 Memorial and Museum próbują wypracować odpowiedni kompromis, aby móc zorganizować uroczystości.

Zamach na World Trade Center
Twitter

Pretekst do wojny?

Do dziś 11 września budzi ogromne wzburzenie na całym świecie. Wielu sądzi, że zamachy zostały upozorowane. Miałoby o tym świadczyć brak nagrań z czarnych skrzynek oraz szybkie zawalenie się wież. Nie brakuje także innych teorii spiskowych, jakoby był to argument dla ówczesnego prezydenta (George W. Bush) do rozpoczęcia szerokiego zakresu działań na Bliskim Wschodzie.

Wówczas parlamentarzyści amerykańscy zaakceptowali zapisy Patriot Act. Ustawa miała pomagać służbom specjalnym w lepszym wykrywaniu potencjalnych zamachowców na terenie USA. Według jej przeciwników była nadużywana, zwłaszcza przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Oficjalnie zapisy ustawy wygasły w 2015 roku.

Zamach na World Trade Center
Twitter
Źródła: www.polsatnews.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować