×

Zalecenia WHO odnośnie ćwiczeń w czasie pandemii. Dla niektórych, to zbyt wiele

„W zdrowym ciele – zdrowy duch”? Nowe zalecenia WHO odnośnie ćwiczeń uległy poważnym zmianom przez pandemię koronawirusa. Jakie są aktualne wytyczne?

W zdrowym ciele zdrowy duch

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest świadoma tego, że aktywność fizyczna jest niezbędna, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jej ilość jest uzależniona od wieku, stanu zdrowia oraz rodzaju wykonywanej pracy.

WHO podkreśla, że zadbany organizm jest odporniejszy na działanie wszelkich chorób. Ćwiczenia także znacząco zmniejszają ryzyko występowania zawału bądź innych schorzeń naczyniowo-krążeniowych.

Nie dziwi zatem, że WHO zaktualizowała wytyczne dotyczące uprawiania ćwiczeń fizycznych. Nowe zalecenia wynikają w dużej mierze z obecnej sytuacji na świecie.

Zalecenia WHO odnośnie ćwiczeń

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie ćwiczeń zawierają informacje, że dorosła osoba powinna ćwiczyć od 150 do 300 minut tygodniowo. Chodzi tutaj o umiarkowany wysiłek fizyczny. Z kolei osoby, które stosują bardziej intensywne ćwiczenia, powinny je wykonywać od 75 do 150 minut tygodniowo. To minimalne wartości, które zapewniają odpowiednią dawkę ruchu dla naszego organizmu. WHO zwraca uwagę, że ćwiczenia powinny dotyczyć wszystkich mięśni, a nie tylko wybranych.

To oznacza, że dziennie należy poświęcić min. 20 minut na odpowiednie ćwiczenia. Dotyczy to także osób starszych. Seniorzy powinny jednak dopasować wysiłek fizyczny do swojego stanu oraz kondycji.

Z kolei dzieci i młodzież (5-17 lat) każdego dnia powinny spędzać min. 60 minut na wykonywaniu ćwiczeń bądź innej aktywności fizycznej. Niestety nie jest to zbytnio przestrzegane i rodzice nie przykładają wagi do tych spraw.

Nadwaga i otyłość sportem narodowym?

Niestety w Polsce nadwaga oraz otyłość jest normą. Badania z 2018 roku wykazują, że nadmierna masa ciała występuje u 29,7 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt poniżej 18. roku życia. Statystyka nie pozostawia także złudzeń — tendencja jest wzrostowa.

Z kolei badania z inicjatywy Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 również nie napawają optymizmem. Ponad 61 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet). Nadwaga dotyczy aż 46 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet.

W przypadku otyłości aż ¼ populacji ma z tym problem (28 proc. mężczyzn). W przypadku kobiet ta wartość jest niższa, ale zaledwie o kilka procent – 21 proc.

Nic dziwnego, że w dobie pandemii WHO przypomina o tym, jak ważny jest ruch. Szkoda tylko, że rząd zamknął siłownie…

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: ncez.pl, www.medonet.pl, facet.onet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować