×

Zakaz wychodzenia z domu w Polsce! Kolejne obostrzenia z powodu koronawirusa

Zakaz wychodzenia z domu w Polsce! W trakcie konferencji prasowej premier Morawiecki przekazał nowe obostrzenia względem pandemii i walki z koronawirusem. Będą one obowiązywać co najmniej do 11 kwietnia.

Zakaz wychodzenia z domu w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zaczął wystąpienie od podziękowań służbie granicznej oraz medycznej. Tłumaczył również działania rządu obecnym wzrostem zachorowań, liczby zgonów oraz tym, że aktualne obostrzenia nie są wystarczające.

Podał przykład Wielkiej Brytanii i Niemiec, które także wprowadzają nowe restrykcje względem obywateli. Premier apelował, aby zadbać o seniorów oraz wspierać ich, jak to tylko możliwe. Są oni bowiem najbardziej zagrożeni niebezpiecznymi powikłaniami choroby COVID-19.

Mateusz Morawiecki nie ukrywa, że spodziewa się kolejnych, dużych ilości wzrostu zachorowań. Dlatego też minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o pozostanie w domu oraz potwierdził, że zakazy obowiązują do 11 kwietnia.

Wojsko ma pomóc funkcjonariuszom policji w kontrolowaniu sytuacji.

Czego dotyczą nowe obostrenia?

Nowe restrykcje są z wiązane z:

  1. Utrzymaniem dotychczasowych ograniczeń
  2. Zakazem wychodzenia z domu (nie licząc spraw koniecznych jak wyjście do apteki, sklepu, z psem)
  3. Ograniczeniem liczby pasażerów w transporcie zbiorowym (miejsca siedzące dzielone przez pół)
  4. Zakazem zgromadzeń powyżej 2 osób (wyjątkiem są członkowie rodziny)
  5. W kościołach nie będzie mogło przebywać więcej, niż pięć osób

Premier obiecał także, że niedługo ogłosi wszystkie zapisy tarczy antykryzysowej. Mają zostać przyjęte już w ten piątek. Wielu przedsiębiorców obawia się o swoją płynność finansową i liczą na pomoc rządową.

Restrykcje w krajach Europy

Obecnie najsilniejsze restrykcje względem pandemii panują we Włoszech oraz Czechach. Tamtejsi obywatele mają całkowity zakaz opuszczania domów, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Włochy są w Europie najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa i tam ilość zakażeń oraz zgonów jest największa na starym kontynencie. Na dniach zanotowano jednak spadek zachorowań na COVID-19.

Kolejne kraje wprowadzają nowe restrykcje dotyczące obywateli. Rząd Portugalii wysłał żołnierzy na ulicy, którzy mają pomagać wszystkim potrzebującym. Priorytetem są osoby bezdomne. Dodatkowo siły zbrojne będą podejmować się działań dezynfekujących w miejscach publicznych oraz zagrożonych np. domy spokojnej starości.

Nowe obostrzenia według premiera wprowadzono po to, aby Polacy mogli wrócić do pracy i „normalności” po świętach wielkanocnych. Ma nadzieję, że wszystkie egzaminy oraz wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z planem.

Źródła: www.se.pl, www.planeta.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować