×

Zakaz śpiewania w żłobkach. Logika tego rozwiązania budzi wątpliwości

Zakaz śpiewania w żłobkach wprowadziła szwajcarska Rada Federalna w ramach zapobiegana rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Logika tego rozwiązania budzi wątpliwości.

Zagrożenie epidemiczne

Szwajcarska Rada Federalna zadekretowała na mocy rozporządzenia w sprawie zwalczania Covid-19 zakaz śpiewania w żłobkach. Zamiast śpiewania, dzieci mogą brać udział w zajęciach muzycznych za pomocą klaskania.

Zakaz wszedł w życie w środę i od razu wzbudził kontrowersje. Nikt raczej nie kwestionuje, że koronawirus rozprzestrzenia się przez wydychane powietrze, a podczas śpiewu jest ono wydychane z większą siłą i na dalszą odległość niż przy zwykłym mówieniu.

Jednak pojawiły się wątpliwości, czy jest sens zakazywania śpiewania w grupie wiekowej, która między sobą porozumiewa się głównie krzykiem. Wątpliwości budzi również zasadność wprowadzenia zakazu śpiewania w żłobkach, podczas gdy w szkołach podstawowych nadal można śpiewać.  Jak przyznaje Estelle Thomet ze Stowarzyszenia Opieki nad Dzieckiem (Kibesuisse):

Zakaz krzyczenia z pewnością nie byłby możliwy. Tylko czy to rozsądne, aby dzieci kontynuowały śpiewanie w szkołach podstawowych, skoro istnieje tak wysokie ryzyko zakażenia z tym związane?

Zakaz śpiewania w żłobkach

Kibesuisse niemal od początku pandemii zaleca powstrzymywanie się od śpiewania w grupach ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Jak przyznaje Estelle Thomet:

Specjaliści bardzo tego żałują, bo śpiew jest cennym narzędziem edukacyjnym.

Stąd pomysł, by wprowadzać dzieci w tajniki rytmu za pomocą klaskania. Niestety, zdaniem Rosmarie Quadranti, przewodniczącej Szwajcarskiej Rady Muzycznej, zakaz śpiewu jest szerzej zakrojonym spiskiem, realizowanym pod pozorem walki z pandemią:

To pokazuje, jak napiętnowany stał się śpiew. Teraz nawet małe dzieci są postrzegane jako wielkie niebezpieczeństwo. Nie ma wiarygodnych dowodów, że przy stosowaniu środków ochrony śpiewanie jest bardziej zaraźliwe niż inne czynności.

Źródła: www.polsatnews.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij