×

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra dalej obowiązuje. Rzecznik rządu wyjaśnia

W niedzielę premier oficjalnie oznajmił, że nie będzie „godziny policyjnej”. Jednak zakaz przemieszczania się w Sylwestra dalej obowiązuje. Co to oznacza?

Nie będzie „godziny policyjnej” w Sylwestra

Z dniem dzisiejszym (28 grudnia) weszły w życie dodatkowe obostrzenia, które będą obowiązywały do 17 stycznia (koniec przerwy w nauce). Wedle rozporządzenia obowiązuje narodowa kwarantanna, a także zamknięto m.in. hotele i stoki narciarskie.

W niedzielę (27 grudnia) premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że w Sylwestra nie zostanie wprowadzona „godzina policyjna”:

My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie.

Już wcześniej wiele osób podkreślało, że sylwestrowy zakaz przemieszczania się jest niezgodny z Konstytucją RP i łamie ustawę zasadniczą:

Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że 'każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej’. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.

– argumentuje prawnik prof. Marek Chmaj.

To jednak nie oznacza, że wolno będzie przemieszczać się w Sylwestra. Wręcz przeciwnie, zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jak najbardziej będzie obowiązywał.

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra dalej obowiązuje

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera w rozmowie z radiem Tok FM potwierdził słowa premiera o tym, że w noc sylwestrową nie będzie „godziny policyjnej”:

Pan premier powiedział (w niedzielę) bardzo wyraźnie: nie wprowadzamy godziny policyjnej, bo żeby wprowadzić godzinę policyjną, trzeba by wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, np. stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej.

A więc na jakiej podstawie zostanie wprowadzony „zakaz przemieszczania się”? Znalazła się odpowiednia ustawa… sprzed 12 lat:

Natomiast jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I tam jest artykuł 46, który mówi, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie, o którym pani mówi. Więc te przepisy są obowiązujące, a pan premier odnosił się konkretnie do godziny policyjnej.

Szef KPRM przypomniał, że osoby łamiące obostrzenia w noc sylwestrową powinny przygotować się na karę pieniężną.

Źródła: innpoland.pl, www.rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować