×

Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Za niestosowanie się grożą surowe kary

Dokładnie 1 września, czyli w minioną niedzielę, zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa w Krakowie. Na czym ona dokładnie polega? W skrócie mówiąc, chodzi o całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Wiecie, dlaczego władze zdecydowały się wprowadzić tak restrykcyjne ograniczenie?

Smog

Większość z was zapewne zdaje sobie sprawę, że z roku na rok stężenie zanieczyszczeń w powietrzu staje się coraz większe. Smog jest właśnie tego typu zanieczyszczeniem, powstałym w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Taka mieszanka związków tworzy szkodliwe pyły zawieszone nad miastami.

Z powodu opisanych powyżej zanieczyszczeń, w samym Krakowie umiera co roku aż kilkaset osób…

W 2016 roku w Polsce z powodu smogu życie przedwcześnie straciło blisko 19 tysięcy osób. Te dane pochodzą z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Przerażające prawda?

Zakaz palenia węglem i drewnem

Wprowadzenie zakazu ma na celu, chociaż w jakimś stopniu ochronić ludzi i ich zdrowie. Na chwilę obecną uchwała została wprowadzona w życie tylko w Krakowie, chociaż przyjęło ją w sumie 11 województw. Jeżeli urzędnicy spostrzegą, że któryś z mieszkańców miasta łamie zakaz, mają obowiązek go ukarać. O jakich karach mowa?

Smog w Krakowie / Zakaz palenia węglem i drewnem

Smog w Krakowie / Zakaz palenia węglem i drewnem

Zakaz palenia węglem i drewnem – kara

Osoba łamiąca zakaz może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych lub grzywną w wysokości do 5000 złotych. Zakaz ten dotyczy również palenia w kominkach.

W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego – czytamy w wystosowanym komunikacie

Zakaz palenia węglem i drewnem

Zakaz palenia węglem i drewnem

A co w przypadku rozpalania grilla?

Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Bowiem mieszkańcy Krakowa nie mogą korzystać z postawionych na stałe w ogródku czy na tarasie, ciężkich grilli… Ale jest możliwość rozpalania grilla przenośnego. Warto zwrócić uwagę, że z grilla zamontowanego na stałe nie mogą również korzystać właściciele restauracji – jedynym wyjściem dla restauratorów jest zgłoszenie tego typu urządzeń wcześniej.

Miasto chce pomóc

Kraków nie zostawia mieszkańców bez pomocy, jeśli chodzi o wymianę pieców węglowych na proekologiczne. Najmniej zarabiające osoby mają możliwość skorzystania z Programu Osłonowego Pomocy Społecznej – dzięki niemu można otrzymać zwrot nawet 100% kosztów poniesionych za wymianę ogrzewania. Innym mieszkańcom również oferowana jest pomoc – mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 60% poniesionych kosztów.

Jednak urząd miasta informuje, że do 10 października należy rozliczyć i zgłosić przeprowadzoną w tym roku inwestycje.

Na przełomie roku 2019 i 2020 strażnicy miejscy i wyspecjalizowani urzędnicy przeprowadzą ponad 4,5 tysiąca kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego

Może Cię zainteresować