×

Za palenie na balkonie zapłacisz w tym kraju naprawdę wysoką karę!

Sąsiadowi nie podoba się, że palisz papierosy? A zatem może to zgłosić policji, a ta ukaże miłośnika „dymków”. Zakaz palenia papierosów na balkonie (i nie tylko) wszedł w życie 1 stycznia, chociaż parlamentarzyści rozpatrywali projekt już od 2014 roku.

Zakaz palenia papierosów na balkonie

Gdy palisz, świadomie ryzykujesz własnym zdrowiem. Ale gdy jesteś biernym palaczem, ryzykujesz mimowolnie. Wdychanie dymu papierosowego szczególnie irytuje wtedy, gdy próbujesz zaczerpnąć świeżego powietrza, np. wychodząc na swój balkon czy taras. Liwińscy parlamentarzyści mają na to sposób. Jaki?

Od 1 stycznia na Litwie obowiązuje zakaz palenia papierosów. Ten projekt próbowano przeforsować już od 2014 roku, jednak odrzucano go, argumentując, że jest on właściwie niewykonalny. Mimo to zwolennicy tego pomysłu nie dawali za wygraną.

W rezultacie od kilku dni na Litwie nie wolno palić na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów.

zakaz palenia
Pixabay

Kary do 60 euro

Zakaz zakazem, ale czy ktoś w ogóle będzie go przestrzegał? I jak go wyegzekwować?

Litewska policja zaapelowała o informowanie o palących sąsiadach. Nieposłusznym grozi kara: od 30 do 60 euro za „dymka”.

Zakaz palenia papierosów
Twitter

Warto dodać, że zakaz palenia zaczął obowiązywać też podczas zawodów sportowych lub innych imprez plenerowych, a także na przystankach komunikacji miejskiej, placach zabaw dla dzieci i na zewnątrz lokali gastronomicznych.

Na Litwie już od kilkunastu lat (konkretnie od 2007 roku) obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, dyskotekach, klubach, barach i innych lokalach usługowych.

Ciekawe jak taki sam zakaz sprawdziłby się w Polsce…

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij