×

Zakaz lotów międzynarodowych znów przedłużony. „To było konieczne”

Ci, którzy z utęsknieniem czekają na pierwszą po długiej przerwie podróż, ponownie się rozczarują. Zakaz lotów międzynarodowych znów przedłużony, o czym poinformował rząd. Końca zakazu nie widać, a w Polsce wciąż przybywa nowych zakażeń koronawirusem.

Ostatni weekend był jednym z najgorszych od wybuchu epidemii w naszym kraju.

Zakaz lotów międzynarodowych znów przedłużony

Od 31 maja przywrócony został krajowy ruch lotniczy. LOT już od 1 czerwca uruchomił pierwsze połączenia między największymi polskimi miastami. To ulga dla wielu osób, które chcą lub muszą podróżować po kraju i chciałyby to robić możliwie najsprawniej.

Ale sytuacja z lotami międzynarodowymi nie wygląda już tak optymistycznie. Wczoraj (7 czerwca) weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące pasażerskiego ruchu lotniczego. Wynika z niego, że wszystkie loty międzynarodowe dla Polaków zostają ponownie wstrzymane.

Kiedy polecimy za granicę?

To już kolejne przedłużenie zakazu lotów międzynarodowych. Przypomnijmy – zakaz ten, w związku z epidemią, obowiązuje w naszym kraju od połowy marca. I – jak wynika z najnowszego rozporządzenia, opublikowanego w Dzienniku Ustaw – potrwa przynajmniej do 16 czerwca.

Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych. Ze względu na planowane zniesienie ograniczeń dotyczących przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej, przedłużenie powinno nastąpić do dnia 16 czerwca 2020 roku

– czytamy w rozporządzeniu.

Ostatnie przedłużenie zakazu wynikało z rozporządzenia z 21 maja i miało obowiązywać do soboty 6 czerwca.

Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń jako pierwszy wspomniał, że przywrócenie lotów międzynarodowych w naszym kraju może nastąpić w połowie czerwca. Na razie nie wiadomo, czy tak się stanie. Ma to związek z aktualnym stanem epidemiologicznym w naszym kraju. Sytuacja jest niewiele lepsza, niż w marcu, a ostatni weekend był jednym z najcięższych od początku epidemii. Obecnie liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 27 tysięcy.

Nie tylko Polska

Polska nie jest jedynym europejskim państwem, które nadal wstrzymuje międzynarodowy ruch lotniczy. Dotąd na całkowite otwarcie granic zdecydowały się Irlandia, Holandia, Słowenia i Wielka Brytania. Ale Hiszpania planuje otworzyć granice dopiero z początkiem lipca. Niemcy nieco wcześniej, bo 15 czerwca.

Czesi zdecydowali się na częściowe otwarcie ruchu międzynarodowego, ale dla niektórych krajów nadal pozostawili zamknięte granice. Na czarnej liście znalazła się m.in. Grecja i Polska.

Źródła: www.rp.pl, www.o2.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować