×

Zakaz ćwiczeń po szczepionce Pfizera? Chodzi o poważny efekt uboczny, który odkrył Izrael

Zakaz ćwiczeń po szczepionce Pfizera? Izrael rozważa ogłoszenie rekomendacji unikania aktywności fizycznej w ciągu tygodnia po otrzymaniu każdej z dawek preparatu. To z obawy przed wystąpieniem poważnego efektu ubocznego.

Zakaz ćwiczeń po szczepionce Pfizera?

Ci, którzy odmawiają przyjęcia szczepionki na COVID-19, robią to głównie ze strachu. Powtarzają argument, że szczepionka nie została dokładnie przebadana i nikt nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wystąpienie poszczepiennych efektów ubocznych. Zdarzają się również bardziej irracjonalne teorie, jak czipowanie ludzi lub wstrzykiwanie im podejrzanych substancji. Im mniej wiemy, tym większy jest strach. Czy jest on uzasadniony?

Niedawno „Jerusalem Post” poinformował, że osobom zaszczepionym szczepionką Pfizer/BioNTech być może będzie się rekomendować unikanie ćwiczeń i innych forsownych aktywności fizycznych w ciągu tygodnia po otrzymaniu każdej z dawek szczepionki. To pomysł niektórych urzędników izraelskiego resortu zdrowia, związany z badaniami, które wykazały, że dawka szczepionki Pfizer/BioNTech zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego.

Jest to efekt uboczny, który zazwyczaj przebiega łagodnie. Najczęściej występuje u młodych mężczyzn.

Rekomendujemy, żeby wszyscy, zwłaszcza nastolatkowie i młodzi mężczyźni poniżej 30 roku życia, unikali forsownej aktywności fizycznej, takiej jak intensywne ćwiczenia, przez tydzień po pierwszej i drugiej dawce (szczepionki Pfizer/BioNTech)

– cytuje treść ewentualnej rekomendacji rządu „Jerusalem Post”.

Również zawodowi sportowcy powinni „zmniejszyć intensywność ćwiczeń”. Dopuszczalne, zdaniem ekspertów, są spacery, rozciąganie się czy też wykonywanie prac domowych.

Eksperci odradzają podanie czwartej dawki

Jak informuje RMF FM, izraelscy eksperci ministerstwa zdrowia nie zalecają czwartego zastrzyku szczepionki. Odradzają również skrócenie okresu pomiędzy przyjęciem drugiej i przypominającej dawki szczepionki z obecnych sześciu do trzech miesięcy.

Rekomendują z kolei wydłużenie okresu rekonwalescencji dla pacjentów zakażonych Omikronem oraz podanie im dawki przypominającej trzy miesiące po przebyciu choroby.

Wcześniej premier Izraela zapowiedział, że rząd przygotowuje się do podania czwartej dawki szczepionki.

W Izraelu ponad 60 proc. 9,5 milionowej populacji przyjęło dwie dawki szczepionki, natomiast ponad 40 proc. otrzymało dawkę przypominającą.

Fotografie:

Może Cię zainteresować