×

Co roku w Polsce ginie kilka tysięcy dzieci. Niektóre nie odnajdują się przez lata

W Polce co roku ginie między 7 a 8 tys. małoletnich. Poszukiwania zwykle są skuteczne, a zaginione dzieci w 95 proc. wypadków wracają do domu. Niestety, czasem zdarza się, że niektóre z nich są poszukiwane przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.

Statystyki zagnieć są przerażające

Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku funkcjonariusze otrzymali 6758 zgłoszeń o zaginięciu małoletnich poniżej 17. roku życia. Z tego 443 dotyczyło dzieci do 7. roku życia, a 953 dzieci w wieku 7-13 lat. Większość z nich wraca do rodziców w ciągu tygodnia.

Częstą przyczyną zgłoszeń, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, są porwania rodzicielskie. Według Agaty Nowackiej, specjalistki ds. poszukiwań Fundacji Itaka, policja w poprzednich latach odnotowała 600 takich zgłoszeń. Chodzi o sytuację, gdy jeden z rodziców uniemożliwia albo całkowicie utrudnia kontakt drugiego opiekuna z dzieckiem.

Flickr

Flickr

W wielu przypadkach dziecko samo ucieka z domu

W przypadku starszych dzieci, najczęściej przyczyną są ucieczki z domów:

Uciekają coraz młodsze dzieci. Robią to przez konflikty w rodzinie, ze znajomymi, czy trudności w szkole. Zdarza się też, że przyczyną są zaburzenia takie, jak depresja

Ucieczki są szczególnie niebezpieczne. Zwłaszcza w przypadku dziewczynek, które ze względu na problemy w domu czy szkole nawiązują kontakt z osobami w internecie. Czują, że ci ludzie odpowiadają na ich potrzeby emocjonalne, więc decydują się na spotkanie z nieznajomym. Nie zakładają, że taka osoba może je wykorzystać, a wtedy są o krok od tragedii.

Przy zaginięciu liczy się każda minuta

Specjalista fundacji Itaka w rozmowie z portalem „Fakty Interia” przestrzega rodziców, że zaginięcie należy jak najszybciej zgłosić odpowiednim służbom:

Jeżeli uważamy, że coś złego może się dziać, nie mamy kontaktu z dzieckiem, wykluczyliśmy, że jest u znajomych, to powinniśmy zgłosić zaginięcie na policję jak najszybciej. Funkcjonariusze mają obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i podjąć niezbędne działania

Po zgłoszeniu Policjanci zajmą się szczegółowym przeszukaniem okolicy, w której ostatnio było widziane dziecko i miejsc, w które mogło się udać. Sprawdzą też osoby, z którymi dziecko miało albo mogło mieć kontakt. Istotne jest także zbadanie komputera małoletniego i logowania komórki.

Istnieje mechanizm, który pozwala na szybie odnalezienie dziecka

Agata Nowacka opowiedziała również na czym polega system Child Alert. Na razie w Polsce został uruchomiony trzykrotnie:

Jest to system pomagający w poszukiwaniu dziecka, kiedy jest sytuacja szczególnego zagrożenia. Wtedy komunikaty i zdjęcia dziecka są rozsyłane do partnerów medialnych, a wizerunek dziecka jest umieszczany w krótkim czasie we wszystkich mediach, aby całe społeczeństwo było poinformowane o jego zaginięciu. Uruchamiany jest też numer 995, pod którym zbierane są informacje w tej sprawie. Do tej pory w Polsce system zadziałał w 100 proc. Dzieci zostały odnalezione szybko

Czasem dzieci nie odnajduj się przez lata

Niestety zdarzają się także przypadki, w których dziecko nie zostaje odnalezione przez wiele lat. W bazie danych fundacji Itaka nadal jest około 70 przypadków zaginięć z lat 90., 80., a nawet 70.

Zaginięcie dziecka można zgłosić nie tylko na numer alarmowy, ale także do fundacji Itaka:

Mamy bezpłatny numer telefonu: 116 000. Pod nim można zgłosić zaginięcie dziecka, uzyskać poradę psychologa czy prawnika w kwestii porwania rodzicielskiego

Może Cię zainteresować