×

Ludzie wychodzą na grzyby i już nie wracają. Policja apeluje o ostrożność!

Zaginięcia grzybiarzy to już prawdziwa plaga. Policja ostrzega, aby na siebie uważać. Funkcjonariusze niemal codziennie otrzymują kolejne zgłoszenia. Ludzie wychodzą na grzyby i już nie wracają. Coraz więcej takich przypadków.

Zaginięcia grzybiarzy w pełni. Policja codziennie dostaje zgłoszenia

Sezon grzybowy trwa w najlepsze. W niektórych częściach naszego kraju jest ich prawdziwy wysyp, ale problemem zaczynają być zaginięcia grzybiarzy. Policja ostrzega, że powoli staje się to prawdziwą plagą.

Zaginięcia grzybiarzy

Tym razem się udało

We wtorkowe popołudnie 1 października starszy mężczyzna postanowił skorzystać z pięknej pogody oraz wysypu grzybów i wybrał się do lasu. Udał się na teren kompleksu leśnego w Kampinosie w okolicy ośrodka ZHP w Starej Dąbrowie. Bliscy podkreślają, że okolica ta była mu bardzo dobrze znana. Przyjeżdżał w to miejsce już od kilkunastu lat. Mimo to w pewnym momencie stracił orientację w terenie i zabłądził. Jego rodzina na początku postanowiła szukać go na własną rękę. Jednak nie udało się to. Następnego dnia bliscy zgłosili jego zaginięcie policji.

Miały kolejne godziny, ale mimo szeroko zakrojonej akcji ratowników, 76-latka nie udawało się go znaleźć. Dopiero w trzeciej dobie poszukiwań natrafiono na jego ślad. Dzięki pomocy psa tropiącego odnaleziono go. Starszy pan był wycieńczony i przemarznięty. Znajdował się w bardzo trudno dostępnym terenie, około 1,5 kilometra od punktu, z którego wyruszył. Nie brakowało już wiele do tego, aby mężczyzna nie wyszedł z tego żywy.

W związku z tą i podobnymi sytuacjami policja zaczęła prosić o zachowanie szczególnej ostrożności. Funkcjonariusze zaapelowali także o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie

Zaginięcia grzybiarzy w lasach

Co zrobić, aby nie zgubić się w lesie?

Najważniejsze jest to, aby nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak już zdecydujemy się na taką wyprawę, powinniśmy powiadomić o niej swoich bliskich, a także podać im przewidywany czas powrotu. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli idziemy w grupie, to nie powinniśmy się od niej oddalać. Warto zabrać ze sobą również kompas, nawigację, dodatkowe ciepłe ciuchy, wodę oraz prowiant.

Spacerując po lesie i szukając grzybów, nie wpatrujmy się cały czas w ściółkę leśną, a szukajmy jakichś charakterystycznych punktów, które pomogą nam odnaleźć drogę powrotną.

Może Cię zainteresować

zamknij