Żadnych pochłaniaczy czy chemikaliów. Wilgoć znika w mgnieniu oka

  Okno z kroplami wilgoci
  Okno z kroplami wilgoci
  Źródło zdjęć: © Getty Images | Akchamczuk

  07.03.2024 09:19

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Rośliny umieszczone w donicach potrafią ozdobić wnętrza, podnosząc ich estetykę na nowy poziom. Ale okazuje się, że oferują one znacznie więcej niż tylko wygląd. Starannie dobrana flora może okazać się pomocna w eliminacji pewnego dokuczliwego problemu.

  Jesienny oraz zimowy okres stanowi poważne wyzwanie dla naszych domostw, kiedy to wilgotność powietrza osiąga apogeum. W takich warunkach na powierzchni ścian oraz sufitów szybko może zacząć rozwijać się pleśń. Warto zatem działać prewencyjnie, wybierając naturalne pochłaniacze wilgoci. Które rośliny okażą się w tej roli najlepsze?

  Jakie rośliny pozbędą się wilgoci?

  Okres grzewczy to duże wyzwanie dla naszych mieszkań. Wtedy rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a pranie schnie w pomieszczeniach. Taka sytuacja sprzyja pojawieniu się pleśni, którą ciężko jest zlikwidować, a nierzadko powraca co sezon. Okazuje się, że rozwiązaniem nie muszą być specjalne środki chemiczne czy urządzenia. Wystarczą odpowiednie rośliny.

  Należy mieć na uwadze, że by mogły one efektywnie działać, wymagają także optymalnych warunków do wzrostu. Dlatego zatroszcz się o ich podlewanie, dokarmianie, miejsce oraz właściwą ziemię, a staną się twoimi sprzymierzeńcami na długi czas. Dużą wilgotność wchłonie bluszcz pospolity, który świetnie się sprawdzi w łazienkach, najbardziej podatnych na pleśń. By dobrze rozwijał się potrzebuje jasnego światła i systematycznego podlewania. Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę bluszczu, mając zwierzęta, najlepiej umieść go na wysokości. Może on zająć miejsce na szafie lub zawisnąć w doniczce.

  Jakie jeszcze odmiany zaprosić do domu?

  Skrzydłokwiat okaże się doskonałym wyborem, dodając dzięki swoim białym kwiatostanom i rozwiniętym liściom szczyptę elegancji każdemu pomieszczeniu. Ta roślina wchłania wilgoć niczym gąbka za pomocą swoich liści i nie wymaga dużego dostępu do światła. Często wystarczy jej sztuczne oświetlenie. Wielu ekspertów rekomenduje ten kwiat ludziom borykającym się z astmą lub alergiami, gdyż nie wywołuje pogorszenia objawów. Należy jednak pamiętać, że jest toksyczny dla maluchów i domowych zwierząt. Dlatego należy umieścić go poza ich zasięgiem.

  Te rośliny pozbędą się szybko nadmiernej wilgoci.
  Te rośliny pozbędą się szybko nadmiernej wilgoci. © Pixabay | Edyttka1388

  Sansewieria, zwana powszechnie wężownicą, słynie ze swojej "żelaznej" wytrzymałości. Znana jest z tego, że przetrwa w każdych okolicznościach. Jej liście, grube i wielokolorowe, nie boją się braku wody, a wężownica doskonale sobie radzi z absorbcją wilgoci oraz oczyszczaniem powietrza, zapewniając wyłącznie korzyści z jej uprawy.

  Wakacje pod palmą w domu?

  Liście palmy nie tylko przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy, ale również pomagają zwalczać nadmierną wilgotność. Niezwykle dobrze sprawdzają się te niewielkie, należące do gatunków daktylowych czy bambusowych. Nie są wymagające, a ich rozłożyste liście efektywnie wpływają na mikroklimat pomieszczeń.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także