×

Zadanie domowe 7-latka przerosło rodziców. Jednak można je rozwiązać, znając jeden szczegół

Zadania domowe, których nie tylko uczniowie nie potrafią rozwiązać, ale i również ich rodzice, stają się hitami Internetu. Czyżby były tak trudne, czy może autorzy zadań popełniają błędy, przez co, są one nierozwiązywalne? Albo polecenia są po prostu nieprecyzyjne?

Problem z kostką

Tym razem problem pojawił się z zadaniem matematycznym z podręcznika dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Ojciec dziecka zamieścił na grupie „Szkoła Minimalna” na Facebooku prośbę o propozycję rozwiązania zadania z kostką. Dodał również zdjęcie kartki z książki, na którym była podana treść zadania.

Przykład zadania z 1 klasy. Ktoś zaproponuje rozwiązanie dla czwartej pary kostek zachowując logikę świata w postaci tego jak wygląda każda kostka na świecie? ?

Niemożliwe rozwiązanie

Polecenie wydaje się być oczywiste, ale znalezienie czterech wariantów odpowiedzi jest niemożliwe. Z dwóch rzutów kostką możemy otrzymać kombinację „2 i 2”, „1 i 3” albo „3 i 1”.

Rodzice ruszyli na pomoc

Internauci zaczęli wymyślać przeróżne rozwiązania. Najczęściej padała ironiczna odpowiedź, że pewnie chodzi o kolejne „2 i 2”, tylko w odwrotnej kolejności.

Jedna z matek siedmioklasisty napisała:

OMG nie kumam kompletnie ??????. Ale przynajmniej dowiedziałam się dlaczego nie radzę sobie z zadaniami syna. Mam straszne braki w edukacji?

Ktoś inny dodał:

Autor zadania powinien dostać pałę i za karę zrobić w domu 50 zadań dodatkowych!

Istnieje prawidłowe rozwiązanie

Na szczęście do dyskusji przyłączyła się też nauczycielka. Okazało się, że zadanie było banalnie proste. Jednak trzeba było znać treść poprzednich poleceń z tego podręcznika.

Jak wytłumaczyła to pani ze szkoły podstawowej:

Informacja o tym, że można oddawać lub odejmować była dwie strony wcześniej w zasadach gry z pingwinami. Kolejne zadania odnoszą się właśnie do tej gry. Robiliśmy to w czasie lekcji – nie było żadnych problemów. Rodzice, którzy nie grali w grę (z oczywistych powodów stałej nieobecności na lekcji) nie dadzą rady

Prawidłowa odpowiedź

Biorąc pod uwagę, jak wygląda kostka do gry, to zadanie jest irracjonalne. Stosując jednak zasadę „dodawania i odejmowania oczek”, poprawne warianty odpowiedzi to: „2 i 2”, „3 i 1”, „6 i -2”, „5 i -1”.

Co myślicie o takim zadaniu? Czy jego forma nie jest zbyt myląca?

Może Cię zainteresować