Zadanie domowe 7-latka przerosło rodziców. Jednak można je rozwiązać, znając jeden szczegół

Zadania domowe, których nie tylko uczniowie nie potrafią rozwiązać, ale i również ich rodzice, stają się hitami Internetu. Czyżby były tak trudne, czy może autorzy zadań popełniają błędy, przez co, są one nierozwiązywalne? Albo polecenia są po prostu nieprecyzyjne?

Problem z kostką

Tym razem problem pojawił się z zadaniem matematycznym z podręcznika dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Ojciec dziecka zamieścił na grupie „Szkoła Minimalna” na Facebooku prośbę o propozycję rozwiązania zadania z kostką. Dodał również zdjęcie kartki z książki, na którym była podana treść zadania.

Przykład zadania z 1 klasy. Ktoś zaproponuje rozwiązanie dla czwartej pary kostek zachowując logikę świata w postaci tego jak wygląda każda kostka na świecie? 🙂

Zadanie domowe 7-latka przerosło rodziców. Jednak można je rozwiązać, znając jeden szczegół
Udostępnijimgur.com

Mogłoby się wydawać, że jest dorosłą kobietą. W rzeczywistości to jeszcze dziecko

Niemożliwe rozwiązanie

Polecenie wydaje się być oczywiste, ale znalezienie czterech wariantów odpowiedzi jest niemożliwe. Z dwóch rzutów kostką możemy otrzymać kombinację „2 i 2”, „1 i 3” albo „3 i 1”.

Rodzice ruszyli na pomoc

Internauci zaczęli wymyślać przeróżne rozwiązania. Najczęściej padała ironiczna odpowiedź, że pewnie chodzi o kolejne „2 i 2”, tylko w odwrotnej kolejności.

Jedna z matek siedmioklasisty napisała:

OMG nie kumam kompletnie 😩😩😩😩😩😩. Ale przynajmniej dowiedziałam się dlaczego nie radzę sobie z zadaniami syna. Mam straszne braki w edukacji😯

Ktoś inny dodał:

Autor zadania powinien dostać pałę i za karę zrobić w domu 50 zadań dodatkowych!

Opisali, jak wygląda brzydka kobieta. Wychodzi na to, że większość zalicza się do tego grona

Istnieje prawidłowe rozwiązanie

Na szczęście do dyskusji przyłączyła się też nauczycielka. Okazało się, że zadanie było banalnie proste. Jednak trzeba było znać treść poprzednich poleceń z tego podręcznika.

Jak wytłumaczyła to pani ze szkoły podstawowej:

Informacja o tym, że można oddawać lub odejmować była dwie strony wcześniej w zasadach gry z pingwinami. Kolejne zadania odnoszą się właśnie do tej gry. Robiliśmy to w czasie lekcji – nie było żadnych problemów. Rodzice, którzy nie grali w grę (z oczywistych powodów stałej nieobecności na lekcji) nie dadzą rady

Prawidłowa odpowiedź

Biorąc pod uwagę, jak wygląda kostka do gry, to zadanie jest irracjonalne. Stosując jednak zasadę „dodawania i odejmowania oczek”, poprawne warianty odpowiedzi to: „2 i 2”, „3 i 1”, „6 i -2”, „5 i -1”.

Co myślicie o takim zadaniu? Czy jego forma nie jest zbyt myląca?

Zobacz także:

Źródło: mamadu.pl | Fotografie: Imgur.com