×

Już za 5 dni wyjątkowe zaćmienie Księżyca. Następne takie będzie dopiero za 105 lat

Już niedługo czeka nas wyjątkowe widowisko, a mianowicie najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Księżyc zniknie w lipcu na prawie dwie godziny, a to wszystko już za kilka dni. Jakby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że będą świetne warunki do jego oglądania. Będziecie obserwować? Jeśli tak, to najlepiej znajdźcie sobie miejsce, w którym nic nie będzie przysłaniało Wam południowo-wschodniego horyzontu. W taki sposób uzyskacie możliwie najlepszy widok.

Najdłuższe zaćmienie tego stulecia

Po ekscytacjach związanych z Wilczym Księżycem, Niebiesko-Krwawym Księżycem i wszystkich Superksiężycach czas na drugie w tym roku zaćmienie. Warto zapisać to sobie w kalendarzu, ponieważ następnego prawdopodobnie nie będzie dane nam już oglądać – według obliczeń następne tak długie zaćmienie przypadnie dopiero na 2123 rok, a to chyba wystarczający powód, aby choć na chwilę spojrzeć tego dnia w niebo.

Gdzie i kiedy najlepiej oglądać zaćmienie?

Pełne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 27 lipca. To właśnie wtedy będziemy świadkami trzeciego Niebieskiego Księżyca i drugiego zaćmienia w tym roku. Będzie ono bardzo widoczne z Polski, jeszcze piękniejsze widowisko będą mieli mieszkańcy terenów leżących na dalekim wschodzie. My natomiast będziemy mogli je obserwować już około godziny 21:30 – zaćmienie zacznie się ok. 20.30 w centralnej Polsce. O godz. 21.30 nastąpi jego faza całkowita. To idealna pora, ponieważ nie trzeba będzie czekać do późnych godzin nocnych, aby zobaczyć niecodzienne zjawisko. Księżyc w złowrogich odcieniach czerwieni można będzie podziwiać przez godzinę i 43 minuty. 

Etapy zaćmienia Księżyca

Oczywiście Księżyc nie od razu będzie zaćmiony. Podczas pierwszej godziny będziemy widzieli, jak naturalny satelita Ziemi jest „zasłaniany” przez cień Ziemi. Tak zwany krwawy Księżyc (jest to inne określenie dla zaćmienia) będzie można zaobserwować dopiero później. Po upływie około półtorej godziny nastąpi jeszcze raz częściowa faza zaćmienia. Tym razem będzie już zdecydowanie bardziej widoczna.

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy nasza planeta znajduje się dokładnie między Słońcem, a Księżycem, który jest w pełni. Cień Ziemi przysłania wtedy tarczę naszego satelity.

Wystarczy podnieść głowę i obserwować

Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy jedynie wyjść na balkon lub znaleźć inne, dogodne do obserwowania tego niesamowite zjawiska miejsce. To również idealny czas na spędzenie wieczoru ze swoją drugą połówką. Wystarczy zabrać ze sobą koc, butelkę dobrego wina, rozłożyć się w jakimś przytulnym miejscu i podziwiać to, co przygotowała dla nas natura, a uwierz, że ta naprawdę potrafi mile zaskoczyć.

My już nie możemy się doczekać, a Wy? Będziecie oglądać?

Może Cię zainteresować