×

Te przeźroczyste żaby zaniepokoiły naukowców…

Jakiś czas temu naukowcy odkryli szokujący rodzaj zmutowanej żaby, która jest… Całkowicie przezroczysta! Niepojęte, prawda?

Żaby znaleziono w centralnej części Rosji, w mieście Krasnouralsk. Co więcej, w miejscu tym znaleziono inne zdeformowane płazy, które miały np. dodatkowe kończyny. Krasnouralsk jest znany w Rosji z położenia w 5-kilometrowej strefie buforowej pełnej zanieczyszczeń. W 1800 roku w regionie panowała gorączka złota i miedzi, ale w pewnym momencie z nieznanych powodów zakłady chemiczne w mieście zostały opuszczone.

Zmutowane żaby odkryli badacze z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego. Zbadaniem ich szokującej przezroczystej powłoki, która pozwala zobaczyć ich szkielet, narządy oraz serce zajął się Zakład Zoologii w Instytucie Nauk Przyrodniczych.

zaby-mutanty1

Mimo, iż początkowo uważano, że mutacja jest wynikiem kontaktu stworzeń z zanieczyszczeniami z niedalekich kopalni, to Earth Touch News ujawnił, że tajemnica pochodzenia szokujących żab jest zupełnie inna…

Jak się okazuje, płazy zostały poddane procesowi „diaphonisation”, który zamienia tkanki miękkie, kości i chrząstki, w taki sposób, że łatwiej jest zobaczyć anatomię żaby.

zaby-mutanty2

Jest to pocieszająca wiadomość, ze względu na to, że znany jest wpływ zanieczyszczeń na organizmy żywe – w szczególności, żaby, które są na nie bardzo wrażliwe. Dlatego informacja o naturalnym procesie, który jest przyczyną zmian w wyglądzie żab daje nadzieję na mniejsze zanieczyszczenia niż wcześniej zakładano.

Polecane

Może Cię zainteresować