×

Płyn do dezynfekcji rąk spowodował śmierć 17 osób. Winny jeden ze składników

Rośnie liczba osób, które zostały poszkodowane przez zabójczy płyn do dezynfekcji rąk. Wszystko z powodu zawartości alkoholu w tych produktach.

Zabójczy płyn do dezynfekcji rąk

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) informuje o niebezpiecznym trendzie na amerykańskim rynku środków do dezynfekcji. Z powodu braków etanolu, wiele firm produkujących wspomniane specyfiki zastępuje go tańszym i niebezpiecznym dla zdrowia metanolem.

Agencja już w czerwcu wydała oficjalne ostrzeżenie, że produkty zawierające etanol mogą być niebezpieczne:

FDA ostrzega konsumentów i pracowników służby zdrowia, że ​​agencja odnotowała gwałtowny wzrost ilości produktów do dezynfekcji rąk, które są oznaczone jako zawierające etanol (znany również jako alkohol etylowy), ale są zanieczyszczone metanolem.

Metanol to substancja, która może być toksyczna po wchłonięciu przez skórę, a po spożyciu zagraża zdrowiu oraz życiu. Agencja ma świadomość ostatnich przypadków spożycia metanolu, które doprowadziły do niedawnych zdarzeń niepożądanych takich jak ślepota, hospitalizacja oraz śmierć.

Kolejne ostrzeżenia pojawiły się na początku lipca oraz sierpnia. Spowodowane było to rosnącą liczbą przypadków ślepoty, zawałów oraz porażeń układu nerwowego. Doszło także do kilkuset przypadków hospitalizacji. Większość zgłoszeń pochodziło od ośrodków kontroli zatruć i stanowych wydziałów zdrowia.

Pomimo licznych komunikatów, wciąż rośnie liczba nieodpowiedniego użycia wspomnianych środków.

Śmiertelne skutki spożycia metanolu

Według statystyk jakie podaje agencja, już 17 osób zmarło z powodu zatrucia, a ponad 2 tys. osób poniosło poważne konsekwencje zdrowotne. Głośnym echem w amerykańskich mediach odbił się przypadek 44-letniego mężczyzny. Zgłosił się on do szpitala po tym, jak nagle pogorszył mu się wzrok.

W trakcie wywiadu lekarskiego, mężczyzna przyznał wprost, że w ostatnich dniach pił środki do dezynfekcji rąk. „Smakosz” tych trunków zaczął je konsumować z powodu zawartości etanolu. Jednakże okazało się, że wskazane produkty były zanieczyszczone metanolem. Pomimo interwencji lekarskiej, 44-latek został niewidomym.

FDA stworzyło listę produktów, które wykazują pozytywne wyniki testów na zanieczyszczenie metanolem. Ma ona pomóc klientom w wyborze bezpiecznych i sprawdzonych środków do dezynfekcji.

Agencja apeluje także o zaprzestanie spożycia tychże środków.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fda.gov, www.fda.gov, nypost.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij