×

WHO alarmuje: Tajemnicza choroba zdziesiątkuje ludzkość! „Umrze około 80 mln”

Zabójcza zaraza zdziesiątkuje Ziemię? WHO ostrzega i sama jest przerażona. Prawdopodobnie nie będzie szans na znalezienie lekarstwa.

Zabójcza zaraza zdziesiątkuje Ziemię

Eksperci z WHO zdają sobie sprawę z tego, że choroby zakaźne i epidemie, które się pojawiają, są z natury nieprzewidywalne. Jako przykład podaje się pandemię hiszpańskiej grypy, która zabiła między 50 a 100 mln osób w ciągu dwóch lat. Obecnie szacuje się, że choroba X wybije powyżej 80 mln ludzi. Zagrożone są najbardziej gęsto zaludnione miasta, gdzie choroba błyskawicznie przenosiłaby się z jednej osoby na drugą.

W ostatnim czasie eksperci z WHO ocenili, czy poszczególne kraje świata są zdolne do zapobiegania, wykrywana i reagowania na sytuacje kryzysowe w zakresie ochrony zdrowia. Ocenili też skuteczność systemu opieki zdrowotnej w danym kraju i jego zaangażowanie w przestrzeganie globalnych norm. Niestety większość krajów wypadła w tym badaniu słabo lub co najwyżej przeciętnie. Tylko 13 z ponad 200 przebadanych krajów miało realną szansę na podjęcie walki z nową epidemią!

Wielkie zagrożenie i wielka niewiadoma

Kiedy więc na początku 2018 r. – przy corocznym uzupełnianiu listy chorób zakaźnych mogących stać się dla świata największym zagrożeniem. Umieszczono na niej wspomnianą chorobę X, było jasne, że eksperci WHO wyciągają wnioski i chcą wreszcie dogonić uciekający czas.

Historia nas nauczyła, że następną wielką pandemię wywoła nieznany jeszcze wirus – obwieścił prof. Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. – Tak jak nie spodziewaliśmy się wirusa zika i jak w ogóle nie przypuszczaliśmy, że ebola kiedykolwiek dotrze do miast w USA

Najgorsze w chorobie X jest fakt, że… nic o niej nie wiadomo. To domysły naukowców, jednak pokrywają się one z rzeczywistością i są oni pewni, że gdzieś istnieje. Wirusy i bakterie potrafią w niezwykle krótki czasie zmutować.

Dostosowują się do środowiska i znajdują odpowiednie miejsca, aby się rozwijać. Choroba X to określenie pandemii, która przez takie mutacje lub czynnik ludzki obejmie olbrzymie obszary siedzib człowieka. Nie należy zapominać, że w wielu laboratoriach (także należących do terrorystów) opracowuje się broń biologiczną. W każdej chwili może ona się wymknąć spod kontroli i zdziesiątkować ludzkość.

Tak naprawdę ludzkość od zawsze stała w obliczu zagrożenia ze strony niewidzialnych gołym okiem istot, które potrafią zabijać miliony. Czy będziemy gotowi na kolejną epidemię?

Źródła: www.medonet.pl, www.who.int, edition.cnn.com
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Pixabay, Pxhere, Wikipedia

Polecane

Może Cię zainteresować