×

Oni odpowiedzą za śmierć George’a Floyda. Do sieci wypłynęły zdjęcia skazańców

Zabójcy George’a Floyda będą odpowiadać za morderstwo. Policjantom uczestniczącym w zatrzymaniu Afroamerykanina postawiono zarzuty.

Dlaczego wybuchły zamieszki?

Wydarzenie, które zapoczątkowało zamieszki miało miejsce 25 maja 2020 roku w Minneapolis w stanie Minnesota. Wówczas doszło do śmierci George’a Floyd’a podczas policyjnej interwencji. Patrol wezwano, gdy czarnoskóry mężczyzna chciał zapłacić w sklepie fałszywym banknotem 20-dolarowym.

Następnego dnia do sieci wyciekły nagrania z fragmentu zatrzymania. Nie ma wideo z przebiegu całej interwencji. Widać na nim jak policjant (Derek Chauvin) dociska kolanem do ziemi mężczyznę i trwa to 8 minut i 46 sekund. Stracił on przytomność, a po interwencji medyków okazało się, że nie żyje.

To zapoczątkowało serię protestów przeciwko rasizmowi oraz brutalności policji. Po kilku godzinach zamieniły się one w zamieszki, a protestujący zaczęli podpalać budynki i okradać sklepy. Po kilku dniach do takich samych zdarzeń zaczęło dochodzić w innych miastach USA. Prezydent Donald Trump oskarżył nieformalną grupę antyfaszystowską Antifa o podsycanie niepokojów. Zapowiedział, że zostanie ona wyjęta spod prawa i uznana jako organizacja terrorystyczna.

Kim był George Floyd?

46-letni Afroamerykanin miał już wcześniej konflikty z prawem. Porucznik Bob Kroll, prezes Federacji Oficerów Policji w Minneapolis, broni czterech oficerów zaangażowanych w śmierć Floyda. Upublicznił on kartotekę George’a Floyd’a, jednocześnie przypominając, że odsiadywał on wyrok pozbawienia wolności. Wśród jego występków znajdziemy napaści z bronią w ręku, włamania, rozbój, grożenie bronią ciężarnej kobiecie, wielokrotnie aresztowana za narkotyki.

W momencie śmierci był bezrobotny, albowiem stracił pracę jako bramkarz z powodu pandemii. Wczoraj w sieci opublikowano wyniki sekcji zwłok. Raport mówi, że jego szyja była ściśnięta, gdy kolano oficera znajdowało się na niej przez ponad 8 minut, ale nie stwierdza, że ​​bezpośrednio spowodowała jego śmierć. W końcowym raporcie medycznego inspektora Floyd miał siniaki i skaleczenia na głowie, twarzy, ustach, ramionach, rękach i nogach od momentu, gdy oficer zmusił go do upadku na ziemię i uklęknął na szyi. Ale nie znajduje dowodów na to, że którekolwiek z tych obrażeń bezpośrednio go zabiły.

Dodatkowo w jego krwi i moczu znaleziono ślady kilku leków. Wykryte substancje to morfina, fentanyl, związki z konopi indyjskich oraz metamfetamina. Lekarz jednak podkreśla, że nie wszystkie testy były wiarygodne. Floyd miał także chorobę serca i historię medyczną dotyczącą wysokiego ciśnienia krwi.

Zabójcy George’a Floyda

O współudział w zabójstwie George’a Floyda oskarżono trzech funkcjonariuszy: Thomasa Lane’a, J. Alexandera Kuenga i Tou Thao. W dniu zdarzenia (25 maja) byli policjanci zostali oskarżeni o pomoc i morderstwo drugiego stopnia. Cała trójka wraz z Derekiem Chauvinem trafiła do więzienia w Hennepin County Jail. Jak podają amerykańskie media, grozi im 40 lat więzienia.

Władze w Minnesocie opublikowały zdjęcia przedstawiające Dereka Chauvina, J. Alexandra Kuenga, Tou Thao i Thomasa Lane’a w pomarańczowych uniformach więziennych.

Źródła: edition.cnn.com, www.theguardian.com, nypost.com
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować