×

10 genialnych zabaw z podwórka. Jeśli je pamiętasz, miałeś udane dzieciństwo!

Zabawy z dzieciństwa, które pewnie większość z nas wspomina teraz z utęsknieniem. Do nich wystarczył tylko kawałek chodnika, kreda, piłka, patyk… I oczywiście pozytywne nastawienie!

Kiedyś to było…

Grę w klasy, gumę czy podchody niewątpliwie pamiętają osoby urodzone w latach 70.,80., oraz 90. W tamtych czasach na ulicach można było zobaczyć tłumy dzieci, które bawiły się w najróżniejsze zabawy. Do domu wracały one późnym wieczorem, w brudnych ubraniach, z pozdzieranymi kolanami, ale przede wszystkim z uśmiechem na twarzy. Co sprawiało, że były takie szczęśliwie? Pełne przygód rozrywki na wolnym powietrzu!

Teraz telewizor, laptop, tablet czy smartfon bardziej przykuwają uwagę dzieci. Spędzają one mniej czasu z rówieśnikami, a już szczególnie na podwórku. Może warto przypomnieć im zabawy, które nam kiedyś sprawiały tyle radości? Poniżej znajdziecie kilka z nich!

Zabawy z dzieciństwa

1. Klasy

Do gry potrzeba kawałka chodnika, kredę, kamyk i kilkoro znajomych. Wiadomo – im więcej, tym lepsza zabawa. Gra polega na skakaniu na jednej nodze po wszystkich rozrysowanych polach (na podwójnym staje się w rozkroku) uważając, aby nie nadepnąć na linię. Jeżeli tak się stanie to jest skucha i trzeba zacząć wszystko od początku.

2. Gra w gumę

Dwie osoby stają na przeciwko siebie i trzymają gumę na kostkach. Trzecia osoba wskakuje do środka i wykonuje odpowiedni układ. Następnie gumę zakłada się coraz wyżej i tym samym kolejne układy stają się bardziej skomplikowane!

3. Podchody

Do zabawy potrzebnych jest co najmniej dwóch uczestników oraz kreda, patyki lub kamienie, za pomocą których można narysować strzałki. Następnie jedna z osób chowa się przed drugą, ale pozostawia za sobą widoczne ślady. Drugi uczestnik musi podążać za nimi i w określonym czasie znaleźć pierwszego.

4. Zabawa w chowanego

Chyba każdy doskonale zna zasady tej zabawy. Jedna osoba odlicza ze zasłoniętymi oczami, a reszta w tym czasie się chowa. Następnie trzeba ich wszystkich odnaleźć. Byle tylko o nikim nie zapomnieć!

5. Hula-Hop

Świetna zabawa na poprawienie kondycji! Potrzebne jest tylko odpowiednie koło, do którego się wchodzi, a następnie kręci biodrami, nogami itd., aby utrzymać je w ruchu.

6. Gra w kolory

Do gry w kolory potrzebna jest piłka i przynajmniej dwóch graczy. Rzucamy sobie nawzajem piłkę i wymawiamy kolory. Jeżeli padnie „czarny” nie można złapać przedmiotu. Inaczej przegrywamy i odpadamy z zabawy!

7. Kapsle

Wyścigi kapsli! Przemieszczamy kapsle pstryknięciami palców po torze narysowanym kredą lub patykiem, a im dłuższy i bardziej skomplikowany tor, tym lepsza zabawa. I oczywiście nie mogą wypaść poza linie.

8. Gra w dwa ognie

Dwie drużyny stają na przeciw siebie i za pomocą piłki próbują wyeliminować przeciwników. Siniaki gwarantowane!

9. Gra w skakankę

Tej gry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To świetny pomysł na ruch i spędzenie czasu na świeżym powietrzu!

10. Zośka

Zośka, czyli mała szmaciana/wełniana piłka wypełniona piaskiem lub ziarnem, którą podbijamy krawędzią stopy i podajemy dalej. Uważamy przy tym, aby nie spadła ona na ziemię.

Którą z zabaw najmilej wspominacie?

, lelum.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować