×

Nie dali księdzu 30 tys. zł, więc poczuł się urażony. Wyzywał ich od „skąpców i kpiarzy”

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Kiedy parafianie zobaczyli wyliczoną w procentach swoją ofiarność, w parafii zawrzało. Rozpoczęła się dyskusja na temat nowych drzwi do kościoła. Czy naprawdę muszą kosztować prawie 30 tysięcy złotych? Widocznie tak, skoro z tego powodu duchowny wyzywał wiernych od skąpców…

Nie zapłaciłeś? Zostaniesz napiętnowany

Od kilku lat mówi się wiele o cennikach w kościele. O ile wcześniej dotyczyło to głównie udzielania ślubu bądź chrztu, dziś księża posuwają się nieco dalej.

Przykładem może być duchowny z parafii Psary, który rozpisał procentową ofiarność wiernych z rożnych ulic. Zrobił podsumowanie datków, które składali parafianie na nowe drzwi do kościoła. Co ciekawe, wynikała ona z frustracji spowodowanej zebraniem tylko 1/3 spodziewanej kwoty. Ksiądz bowiem liczył na prawie 30 tysięcy złotych, a parafianie dali „tylko” nieco ponad 10 tysięcy. To nie mogło przejść bez echa…

Wyzywał wiernych od skąpców

Parafianie zostali podzieleni na dwie grupy: „Wielki Szacun, Podziękowanie i Ukłon” oraz „KPINA i SZYDERA z Ks. Proboszcza”. Od ofiarności wiernych zależało, w której kategorii się znaleźli.

Ksiądz z niebywałą dokładnością wykonał rozliczenia, które następnie powiesił w gablocie przed kościołem.

Pisaliśmy o tym już w ubiegłym roku, jednak grafika ta znowu krąży po Internecie, dlatego postanowiliśmy przypomnieć Wam historię z drogimi drzwiami, za które „oberwało się” parafianom.

Rusza kolejna zbiórka

Zbiórki organizowane są dość często w kościele w Psarach. Może po prostu parafianie mieli ich wtedy dość? Bez względu na powód, czy mniejsza ofiarność wiernych może dawać prawo księdzu do obrażania ich?

W ubiegłym roku przy okazji wizyt duszpasterskich była zorganizowana zbiórka „na odnowienie otoczenia wokół kościoła”. Obecnie, jak można przeczytać na stronie parafii, prośba o ofiary w ramach kolędy jest zdecydowanie subtelniejsza.

Rodzina, która ma życzenie, może złożyć swój dar serca na potrzeby naszego parafialnego kościoła w kopercie (prosimy z podpisem).

Czy w Twoim kościele zbiórki są równie częste? Co myślicie o takim sposobie wywierania presji na parafianach?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.wykop.pl, iturek.net, finanse.wp.pl
Fotografie: Wykop, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować