×

W Pałacu Kultury wystawiono martwe ciała. Odczucia ludzi są mieszanie

Kiedy mowa o wystawie, przychodzi nam na myśl wystawa zabytków, mebli, obrazów czy innych dzień sztuki. Świat coraz częściej potrafi jednak zaskakiwać, czego najlepszym dowodem jest wystawa Body Worlds, którą od 1 grudnia 2018 możemy podziwiać w Pałacu Kultury w Warszawie. To właśnie tam znajduje się kontrowersyjna ekspozycja, która w bardzo ciekawy sposób odkrywa przed nami niemal wszystkie tajemnice ludzkiego ciała.

Twórca wystawy

Twórcą oryginalnej wystawy, która została stworzona tzw. metodą plastynacji, jest dr. Gunther von Hagens – anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia. Body Worlds to jedyna w swoim rodzaju publiczna ekspozycja anatomiczna poświęcona budowie człowieka. Warto zaznaczyć, że to mimo wszystko niepierwsza tego typu wystawa w stolicy. Wcześniej były to jednak raczej nieudolne imitacje tego, co możemy zobaczyć tam teraz.

bodyworlds.pl

bodyworlds.pl

Ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie

Ekspozycję, która już od ponad 20 lat jednych zachwyca, a innych brzydzi, widziało już około 47 milionów ludzi z czterech różnych kontynentów – Europy, Azji, Afryki Południowej i Ameryki. Do grona zachwyconych widzów Body Worlds należą największe gwiazdy światowego formatu takie jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman. Warto zaznaczyć, że to między innymi na tej wystawie rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda – Casino Royale.

Ciała pochodzą od dawców, którzy zgodzili się na ich przekazanie

Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała (eksponaty, których jest ponad 150, są prawdziwe) w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach instalacjami multimedialnymi. Wiele osób zastanawia się, skąd pochodzą ciała? Okazuje się, że pochodzą od dawców, którzy jeszcze za życia zgodzili się na przekazanie ich na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu, gdzie prowadzony jest specjalny program.

Piękno i wyjątkowość wystawy, która u jednych budzi obrzydzenie, u innych zachwyt

Ekspozycja odkrywa przed nami tajemnice, zakątki i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu, o których wielu ludzi nie ma pojęcia. Wystawa ukazuje zwiedzającym jak finezyjne, niepowtarzalne, czułe i wrażliwe jest nasze ciało dzięki poruszaniu się po trójwymiarowym atlasie anatomii.

Cel ekspozycji

Choć wystawa budzi skrajne emocje, jednych zaciekawia, a innych brzydzi i odstrasza, jej twórcy podkreślają, że nie powstała po to, aby szokować. Jej cel jest wręcz przeciwny – ma skłaniać do refleksji.

Dzięki ekspozycji mamy możliwość prześledzić cały cykl ludzkiego życia począwszy od poczęcia, a na śmierci kończąc. Mamy możliwość dostrzeżenia zmian, jakie zachodzą w ludzkim organizmie, który powinien być dla nas ogromnym darem. Darem, o który powinniśmy dbać. Jesteśmy w stanie zobaczyć jak naprawdę się starzejemy, jaki przebieg mają dolegliwości oraz choroby w różnych okresach życia.

Wpływ na zdrowie osób, które widział wystawę

Organizatorzy wystawy szacują, że około 68% ludzi, którzy widzieli wystawę, zmieniło tryb życia na zdrowszy – 33% z tego zmieniło dietę, 25% zwiększyło swoją aktywność fizyczną, a 10% rzuciło palenie. Nie ulega wątpliwości, że to najpiękniejsza nagroda za przygotowanie wystawy, jaką mogli wymarzyć sobie twórcy ekspozycji.

Pragniemy edukować widzów, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za nasze ciała, a w trakcie życia pracując nad swoją sprawnością możemy je udoskonalać na naszą korzyść. Każdy etap naszego istnienia jest tutaj niezwykle przystępnie dla zwiedzających opisany. Możemy zobaczyć atletyczne figury plastynatów zaprezentowane przez twórców w artystyczny sposób, poszczególne organy a także przekroje różnych części ciała – mówi Ewa Król-Bednarczyk, rzeczniczka prasowa wystawy

Podsumowanie – dlaczego warto zobaczyć wystawę?

  • Wyjątkowe spojrzenie na to co dokładnie znajduje się pod naszą skórą
  • Ponad 150 anatomicznych okazów prawdziwych ludzkich ciał, które pokazują jak wyrafinowane i kruche są nasze ciała
  • Lekcje o zdrowiu i historii naszego życia nigdy nie były tak ekscytujące
  • Niezmiernie angażująca i inspirująca wystawa – różniąca się od typowego doświadczenia muzealnego
  • Prawdziwe ludzkie ciała “plastynaty” łączą medycynę ze sztuką!

Warto zaznaczyć, że wystawa kładzie duży nacisk na edukację. Zachęca szkoły z różnego szczebla do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy z tzw. pierwszej ręki. Nie ma się więc co dziwić, że wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez instytucje naukowe z całego świata.

Wystawę Body Worlds można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do 28 lutego. Planujecie się tam wybrać? Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jakie jest Twoje zdanie na temat wystawy? Czy taka ekspozycja powinna być dostępna dla wszystkich? A może nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego? W końcu została przygotowana na podstawie ciał zmarłych niegdyś osób…

Może Cię zainteresować