×

Wypuszczono więźniów z powodu koronawirusa! To ma zapobiec wybuchowi epidemii

W Iranie wypuszczono więźniów z powodu koronawirusa. Jest to nowy pomysł na zapobieganie wybuchowi epidemii w tym kraju, ale czy na pewno bezpieczny? Zdania są podzielone.

Ciężka sytuacja w trakcie epidemii

Iran od początku roku boryka się z wieloma problemami. Konflikt na arenie międzynarodowej z USA, kolejne sankcje oraz niepokoje wewnętrzne. Do tego doszła epidemia koronawirusa oraz choroby COVID-19. Początkowo rząd tego kraju ukrywał kwestie związane z groźnym patogenem, obecnie według obserwatorów zewnętrznych, wirus całkowicie wymknął się spod kontroli na terenach potomków Persów.

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei zrezygnował z tradycyjnego przemówienia na 21 marca z okazji nowego perskiego roku kalendarzowego. Wszystko w obawie przed epidemią. Strach jest tak wielki, że znalazły się osoby, które szukają alternatywnych środków ochrony, nawet w postaci alkoholu. Leczenie koronawirusa metanolem zakończyło się tragicznie dla 27 osób.

W Iranie wypuszczono więźniów z powodu koronawirusa

Na czas epidemii Republika Islamska wprowadziła szereg zmian w życiu codziennym. Obywatele mają pozostać w domach i nie opuszczać ich bez wyraźnej potrzeby. Odwołano imprezy masowe, a także prosi się wiernych, aby nie odwiedzali świętych miejsc dla islamu. Wiele obiektów takich jak kawiarnie bądź restauracje zostało zamknięte, aby zminimalizować ryzyko kolejnych zachorowań.

Iran ogłosił w poniedziałek, że uwolni 70 000 więźniów, próbując zapobiec wybuchowi koronawirusa w ośrodkach więziennych w całym kraju. Kilka dni wcześniej ogłoszono, że ich liczba wyniesie 54 000. Zmieniono także obostrzenia względem osadzonych, aby więcej osób mogło zostać zwolnionych. Zwolnienia jednak nie są stałe i dotyczą tylko wybranej grupy więźniów.

W poniedziałek Ebrahim Rayeesi, szef irańskiego sądownictwa powiedział:

Więźniowie będą na wolności, dopóki nie będzie to kolidować z bezpieczeństwem społeczeństwa. Priorytetem są ci, którzy mają odpowiednie warunki zdrowotne do zwolnienia. Szansę na chwilowe zwolnienie mają tylko drobni przestępcy.

Obecnie w Iranie potwierdzono 7 161 przypadków koronawirusa, zmarło 237 osób. Wyleczonych zostało 2 394 osób.

Źródła: www.rmf24.pl, www.usnews.com, www.rnz.co.nz, edition.cnn.com, www.payvand.com, zdrowie.wprost.pl, www.gazetaprawna.pl, www.theatlantic.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować