×

Ruszyło składanie wniosków o 300+. Tylko niektórzy rodzice dostaną aż 800 złotych

Już od początku lipca można składać wnioski, aby otrzymać wyprawkę dla swojego dziecka w ramach programu rządowego „Dobry start”. Co zrobić, aby dostać pieniądze, można przeczytać tutaj. Dziś już wiadomo, że do polskich rodzin trafi w tym roku w sumie 1,5 miliarda złotych, które dostanie blisko 4,6 miliona uczniów. I choć każdemu uczniowi ma zostać przyznane 300 złotych, okazuje się, że dla niektórych to wciąż za mało, a co za tym idzie, liczą na więcej. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć chociażby rodzice z Opola. Wszystko z powodu tzw. „wyprawkowej przepychanki”, która ma miejsce w radzie miasta.

Powrót do pomysłu sprzed lat

Miejscy radni postanowili bowiem wrócić do pomysłu, który narodził się jeszcze w 2016 roku. Przypomnijmy, że dotyczy on „miejskiej wyprawki” przeznaczonej specjalnie dla pierwszoklasistów.

Wszystko zaczęło się, kiedy radni Platformy Obywatelskiej wyszli z propozycją wyprawki w wysokości 1000 złotych dla dzieci rozpoczynających naukę w bieżącym roku. Ten pomysł przerósł jednak samego prezydenta miasta, który doskonale zdawał sobie sprawę, że taka kwota jest zdecydowanie za duża, aby program funkcjonować.

Mierząc siły na zamiary zadeklarował wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych na każde dziecko.

Obecnie proponujemy 500 złotych, ale z zachowaniem poprzednich zasad, że rodzice mogą wydać te pieniądze m.in. na zajęcia dodatkowe czy rzeczy niezbędne do szkoły – mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski

„Dobry start” dla 6-latków

Celem opolskiego programu było zachęcenie rodziców do posyłania 6-latków do szkoły. Wszystko przez bałagan organizacyjny, który był spowodowany wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla 6-letnich dzieci, a następnie odwołanie wcześniej ustalonych zasad.

Pomył został zatwierdzony w tym roku i pozytywnie zaopiniowany przez komisję budżetową. Wyprawkę ma dostać każdy pierwszoklasista i to bez względu na wiek. Rodzice pierwszoklasistów z Opola mogą więc ubiegać się dodatkowo o pieniądze z miejskiego i rządowego programu. Taka kolej rzeczy nie wyklucza ich z wzięcia udziału w programie „Dobry start”, o którym napisaliśmy wcześniej. Co to oznacza? Otóż rodzice z Opola, którzy zdecydują się wziąć udział w obu programach, na wyprawkę dla swojego dziecka otrzymają aż 800 złotych.

Dotycząca wsparcia w wysokości 500 zł uchwała weszła w życie, dyrektorzy szkół otrzymali w tej sprawie wytyczne – podkreśla Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w urzędzie miasta

Na tym jednak nie koniec. Ta kwota może być jeszcze wyższa

Niewykluczone, że ta kwota, którą otrzymają rodzice, już w przyszłym roku wzrośnie ponad dwukrotnie – takie informacje podaje „Nowa Trybuna Opolska”. Rodzice dzieci rozpoczynających naukę w roku 2019/2020 będą mogli liczyć nawet na 1800 złotych wyprawki. Jak to możliwe? Taka kolej rzeczy wynika z faktu, że obie uchwały, Platformy Obywatelskiej i prezydenta, mogą funkcjonować równocześnie, a jedna nie wyklucza drugiej. Na projekt PO należy jednak jeszcze poczekać. Pewne jest, że nie wejdzie w życie w tym roku, ponieważ wątpliwości wzbudził jeden z zapisków, który wymaga korekty.

W sprawie naszej uchwały urząd wojewódzki wysłał już uwagi z prośbą o korektę. Te uwagi dotyczą m.in. tego, że we wniosku jest informacja o publicznych i niepublicznych szkołach, ale w samym regulaminie przyznawania wyprawki takiego zapisu nie ma – tłumaczy Zbigniew Kubalańca, szef klubu Platformy Obywatelskiej w radzie miasta

Wszystko wskazuje na to, że wybrani dostaną więcej niż zakładane program 300+. Czy to sprawiedliwe?

Polecane

Może Cię zainteresować