×

Samolot wracał z Pikniku Lotniczego w Lesznie. Z nieznanych powodów spadł

Wypadek samolotu nastąpił w trakcie powrotu maszyny do bazy. Z nieznanych powodów maszyna spadła na ziemię, a jej elementy stanęły w ogniu.

Wypadek samolotu

Jak podaje czeska policja do wypadku, doszło w niedzielę przed godz. 17:00 w pobliżu miejscowości Jickovice, pomiędzy Pragą a Czeskimi Budziejowicami. Cztery samoloty z grupy The Flying Bulls wracały do Austrii z zakończonego Pikniku Lotniczego w Lesznie. Niestety jedna z maszyn T 28 Trojan z nieznanych powodów runęła na ziemię. Jej poszczególne elementy zajęły się ogniem, jednak nie wiadomo, dlatego tak się stało.

Na pokładzie było dwóch pasażerów, a w wyniku wypadku na miejscu zginął pilot maszyny. Pasażera z pomocą helikoptera przetransportowano do szpitala w Pradze w stanie ciężkim. Portal leszno24.pl poinformował, że pacjent, który trafił do szpitala, zmarł w wyniku doznanych obrażeń. Obecnie prowadzone jest śledztwo, mające wyjaśnić jak doszło do wypadku. Obecnie Czesi powołali specjalną komisję mającą na celu wyjaśnić przyczyny wypadku.

Samolot szkoleniowy i pokazowy

Trojan T-28 to amerykański samolot szkolny o napędzie tłokowym, używany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych od wczesnych lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pomimo tego, że był to samolot szkolny, to wykorzystywano go w operacjach wojskowych, zwłaszcza podczas wojny w Wietnamie.

W latach 1950-1957 wyprodukowano łącznie 1948 sztuk tych samolotów w różnych wariantach. Po wycofaniu ze służby maszyny zostały zakupione przez prywatnych odbiorców. Dlatego są chętnie wykorzystywane przy okazji pokazów lotniczych oraz wszelkich imprez związanych z lotnictwem.

Źródła: epoznan.pl, https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27228946,czechy-rozbil-sie-samolot-wracajacy-z-pikniku-lotniczego-w.html , leszno24.pl, https://www.denik.cz/nehody/po-padu-letadla-zemrel-clovek-dalsi-se-tezce-zranil-20210620.html
Fotografie: Imgur, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij