×

PKW przedstawiło dzisiaj rano wyniki wyborów. Różnią się od tych podanych w niedzielę

Polacy wybrali w niedzielę, którzy z posłów będą reprezentować ich w Unii Europejskiej. Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki wyborów do europarlamentu z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych. Pierwsze miejsce zdobył PiS z blisko 8 proc. przewagą nad Koalicją Europejską.

PKW podała częściowe wyniki wyborów do europarlamentu

Dzisiaj rano PKW podała nieoficjalne wyniki wczorajszych wyborów do europarlamentu. Najnowsze dane różnią się od tych podanych w niedzielę przez IPSOS w tzw. late polls, czyli sondażowych wynikach podanych przed północą.

Według danych PKW na pierwszym miejscu jest PiS z wynikiem 45,56 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 38,3 proc., natomiast trzecia pozycja należy do Wiosny, która zdobyła 6,04 proc. Posłowie z tych partii zasiądą w Parlamencie Europejskim.

Sześć ugrupowań poniżej progu wyborczego

Poniżej 5 procentowego progu wyborczego, znajduje się jak na razie Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy. Ugrupowanie zyskało 4,55. To największa różnica między danymi PKW, a wczorajszymi sondażami IPSOS. Według wczorajszych late polls Konfederacja miała zdobyć 6,2 proc. To oznaczałoby, że ugrupowanie zdobędzie 3 mandaty w Parlamencie Europejskim.

Największymi przegranymi wydają się jak na razie ugrupowania Kukiz’15 i Lewica Razem. Otrzymały kolejno 3,7 proc. i 1,24 proc. Pozostałe komitety wyborcze zdobyły wyniki nieprzekraczające 1 proc. wszystkich głosów.

Wyniki wyborów do europarlamentu w województwach

Wyniki wyborów do europarlamentu nie były zaskoczeniem. Według danych sondażowych na godzinę 21, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory na wschodzie Polski, z wyłączeniem Warszawy, natomiast Koalicja Europejska zdobyła większość na zachodzie.

PiS zdobyło większość w dziewięciu województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskich, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim.

Zgodnie z przedwyborczymi przewidywaniami, Koalicja Europejska wygrała w 7 województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i dolnośląskim.

Kto wyjedzie do Brukseli?

Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby PKW podała ostateczny rozkład mandatów do Parlamentu Europejskiego. Jednak z pewnością, będzie on zbliżony do przewidywań IPSOS na podstawie wyników sondaży z godziny 21. Zgodnie z nimi, z PiS do europarlamentu wejdą Beata Szydło, Joachim Brudziński, Patryk Jaki, Beata Kempa, Anna Zalewska, Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Mazurek, Zdzisław Krasnodębski, Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Elżbieta Kruk, Witold Waszczykowski, Izabela Kloc, Zbigniew Kiźmiuk, Ryszard Legutko, Dominik Tarczyński, Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca.

W przypadku Koalicji Europejskiej możemy spodziewać się, że do Parlamentu Europejskiego trafią Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Elżbieta Łukacijewska, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka, Róża Thun, Danuta Huebner, Magdalena Adamowicz, Janina Ochojska-Okońska, Adam Jarubas, Tomasz Grankowski, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski, Andrzej Buła i Jan Olbrycht.

Wyniki wyborów do europarlamentu – frekwencja wyższa niż poprzednio

Z całą pewnością optymizmem napawa wzrost frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, względem poprzednich lat. Frekwencja wyniosła 45,42 proc. W poprzednich wyborach do europarlamentu z 2014 roku, wyniosła jedynie 23,82 proc. Nie zmienia to faktu, że liczba osób, która wzięły udział w głosowaniu, nadal nie przekroczyła 50 proc. uprawnionych.

Według PKW, ostateczne wyniki poznamy najdalej za kilka godzin.

Może Cię zainteresować