×

PKW podała najnowsze wyniki wyborów do Senatu. PiS się załamie

Znamy już nieoficjalne wyniki wyborów 2019 do Senatu. Najnowsze dane z 99 proc. obwodów nie są optymistyczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Wygląda na to, że partia traci większość w Senacie. Na razie kandydaci opozycyjnych komitetów zdobyli o jeden mandat więcej niż kandydaci z partii rządzącej.

Wyniki wyborów 2019 do Senatu

Z danych PKW z 99,5 obwodów wynika, że PiS wygrało niedzielne wybory do Sejmu, zdobywając 43,76 proc. głosów. Jednak wyniki wyborów do Senatu nie przedstawiają się tak dobrze dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Mimo że według najnowszych danych PiS zdobyło 44,71 proc. głosów, partia straciła większość w izbie wyższej.

Drugie miejsce w wyborach do Senatu zajęła Koalicja Obywatelska z 35,46 proc. głosów. Kolejne wyniki należą do PSL – 5,74 proc, Lewicy – 2,30 proc i Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy – 1,84 proc.

PiS traci większość w Senacie

Wyniki procentowe oznaczają, że mimo zwycięstwa, PiS nie zgarnie większości mandatów w Senacie. Partia rządząca zdobyła 49 ze 100 miejsc w Izbie Wyższej. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 42 mandaty, kandydaci PSL Koalicji Polskiej 3 mandaty, kandydaci niezależni 3 mandaty, a kandydaci Lewicy 2 mandaty. To oznacza, że środowiska kojarzone z opozycją zdobyły w sumie 50 mandatów.

Wyniki wyborów 2019 do Senatu zależą od jednego okręgu

O ostatecznych wynikach zdecyduje wynik wyborów w okręgu nr 64, obejmującym powiat gdyński i pucki. Póki co, wszystko wskazuje na to, że zwycięży tam kandydat Koalicji Obywatelskiej, czyli Sławomir Rybicki, który pełnił funkcję senatora już w ubiegłej kadencji.

Po przeliczeniu głosów z 31 proc. obwodowych komisji okazało się, że poparło go 52 proc. głosujących. Z kolei Marcin Bełbot z PiS zdobył 36 proc. głosów. Jeżeli taka tendencja się utrzyma, to kandydat KO zdobędzie ostatni mandat, co oznacza, że politycy opozycyjni zdobędą w sumie większość w Senacie, zajmując izbie wyższej 51 miejsc.

Może Cię zainteresować