×

Śnięte ryby w Odrze. Są najnowsze wyniki sekcji zwłok martwych zwierząt

Śnięte ryby w Odrze: co wiemy na temat przyczyn katastrofy ekologicznej, która wstrząsnęła całą Polską? Minister limatu i środowiska Anna Moskwa ujawniła najnowsze wyniki badań. Co z ujęciami wody pitnej?

Śnięte ryby w Odrze. Wyniki sekcji zwłok

To największa od lat katastrofa ekologiczna na Odrze i jedna z największych w Polsce. Pierwsze sygnały na temat skażenia rzeki pojawiły się pod koniec lipca. Mijają kolejne tygodnie, a sytuacja nadal jest bardzo poważna. Tylko do wtorku 16 sierpnia wyłowiono ponad 100 ton śniętych ryb. 

Nadal nie wiemy, jaka jest przyczyna tej katastrofy i kto stoi za skażeniem Odry. Są jednak najnowsze wyniki badań. Opowiedziała o nich minister Anna Moskwa.

Zakończyła się pierwsza partia badania śniętych ryb pod kątem pestycydów. Nie wskazano ich obecności w żadnym z badanych gatunków. Wykluczona została też obecność metali ciężkich. Zdecydowaliśmy się przebadać izotopy promieniotwórcze. Wszystkie są poniżej normy

– zapewniła minister klimatu i środowiska podczas konferencji prasowej.

Moskwa podkreśliła również, że ujęcia wody pitnej są regularnie badane przez sanepid.

Wszystkie parametry są prawidłowe

– podkreśliła.

Dlaczego ryby w Odrze zdechły?

Co mogło doprowadzić do katastrofy ekologicznej? Również na to pytanie podczas konferencji prasowej próbowała odpowiedzieć Anna Moskwa. Minister mówiła o kilku hipotezach.

Pierwsza hipoteza to przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw, które funkcjonują nad Odrą, czy w wyniku nielegalnych zrzutów. GIOŚ przeanalizował próbki – żadna z nich na dzień dzisiejszy nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych. (…) Drugi wariant, który rozważamy i analizujemy, to warunki naturalne, czyli niski poziom wód, temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały w Odrze podczas niskiego stanu rzeki.

– mówiła Moskwa.

Z kolei trzeci sprawdzany wariant to „odprowadzenia do Odry dużej ilości wód przemysłowych, które by mogły spowodować zasolenie”. Możliwy jest również wariant czwarty, czyli połączenie kilku czynników.

Przypomnijmy: Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej. Kwota robi wrażenie — to aż milion złotych. Ale jeszcze większe wrażenie robią zdjęcia, których jest mnóstwo w mediach społecznościowych…

Czy ktoś za to odpowie?

 

Fotografie: TVN (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować