×

Płaca minimalna ma wzrosnąć! Minister Rafalska podała konkretną kwotę

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowała podwyżkę tzw. najniższej krajowej na 2020 rok. To dobre wiadomości dla tych, którzy dostają wynagrodzenie minimalne. Jednak skorzystać mogą na tym wszyscy pracownicy.

Wynagrodzenie minimalne wzrasta co rok

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto miesięcznie, a stawka godzinowa to 14,70 zł. Tegoroczna podwyżka wyniosła 150 zł względem zeszłego roku. Przypomnijmy, że wówczas najniższa krajowa wynosiła 2100 zł miesięcznie i 13,70 za godzinę.

Elżbieta Rafalska na konferencji
Twitter

Minister zaproponowała, by podwyższyć wynagrodzenie minimalne o 200 zł

Na dzisiejszej konferencji Minister Elżbieta Rafalska przedstawiła propozycję co do wynagrodzenia minimalnego na rok 2020. Kwota proponowana przez MRPiPS wynosi 2450 zł brutto miesięcznie, a co za tym idzie 16 zł brutto za godzinę. To oznacza, że najniższa krajowa wzrośnie o 8,9 proc. i będzie wynosić 46,9 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jak mówiła na konferencji Elżbieta Rafalska, proponowana kwota jest wyższa od ustawowego minimum:

Pensje muszą rosnąć, mamy rynek pracownika. Gdybyśmy zaproponowali tylko wzrost ustawowy, byłoby to za mało. 2345 zł brutto wynosiłaby stawka wynagrodzenia minimalnego, gdyby podnieść je o ustawowe minimum, stawka godzinowa byłaby wtedy w wysokości 15,30 zł

Podwyżka najniższej krajowej jest istotna wszystkich pracujących

Taka propozycja Minister Rafalskiej stanowi kompromis między żądaniami przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców. Jednak na razie nie jest pewne, że wynagrodzenie minimalne w 2020 roku będzie wynosić tyle, ile zaproponowało MRPiPS. Kwota będzie jeszcze przedmiotem konsultacji społecznych i musi zostać zaakceptowana przez Radę Ministrów. Ostateczną wysokość pensji minimalnej poznamy do 15 września.

Warto zaznaczyć, że podwyżka jest korzystna nie tylko dla pracowników, którzy dostają pensję minimalną. Po jej zmianie, pracodawcy często podnoszą również pensje innych pracowników, żeby utrzymać różnicę wynagrodzeń między stanowiskami.

Jeżeli propozycja MRPiPS się utrzyma, wynagrodzenie minimalne w 2020 roku będzie wynosić 1773 zł na rękę.

zamknij