×

Wykryto bakterie coli w wodzie! Sanepid ostrzega aż cztery miejscowości

Sanepid ostrzega – wykryto bakterie coli w wodzie! Mieszkańcy tych czterech miejscowości pod żadnym pozorem nie powinni spożywać wody z kranu, jeśli jej wcześniej nie przegotują.

Wykryto bakterie coli w wodzie!

Sanepid ostrzega mieszkańców czterech miejscowości na Pomorzu przed bezpośrednim spożywaniem i używaniem wody z kranu. 3 sierpnia wykryto w niej bakterie coli. Chodzi o miejscowości Kowale, Jankowo, Bąkowo i Otomin. Ostrzeżenie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Pruszcza Gdańskiego. Komunikat z ostrzeżeniem dotyczy konkretnie wody z wodociągu zbiorowego w miejscowości Bąkowo przy ul. Ordynackiej w gm. Kolbudy.

Inspektorzy z sanepidu apelują, by nie używać wody z kranu bez wcześniejszego przegotowania. Natomiast po przegotowaniu może być ona używana do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw i higieny osobistej. Według urzędników z wody można także korzystać w celach gospodarczych, np. do spłukiwania toalet lub czyszczenia podłogi.

W myśl obowiązujących przepisów prawnych woda z pojedynczymi bakteriami grupy coli nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i woda ta może być warunkowo dopuszczona do spożycia przy braku obecności bakterii chorobotwórczych. Obecność pojedynczych bakterii grupy coli w wodzie do spożycia może wskazywać, iż dochodzi do pogorszenia jakości wody, stąd konieczność podjęcia natychmiastowych stosownych działań naprawczych oraz ustalenia przyczyny pogarszania jakości wody przez zarządzającego wodociągiem

– tłumaczy Dominika Mucha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszczu Gdańskim w rozmowie z TVN24.

wykryto bakterie coli
Twitter

Jakie są objawy zarażenia?

Zalecenie sanepidu w Pruszczu Gdańskim obowiązuje do odwołania. Zarządca wodociągu ma wypłukać i chlorować wodę. Dopuszczalna zawartość bakterii to 0jtk/100 ml – podczas badań stwierdzono 4 jtk/100 ml.

A co, jeśli o komunikacie usłyszeliśmy zbyt późno? Jak rozpoznać, czy doszło do zakażenia bakteriami coli?

Wśród objawów najczęściej wymienia się:

  • mdłości i wymioty
  • mocne bóle brzucha
  • biegunkę
  • bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • gorączkę

Z niepokojącymi objawami należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Źródła: www.fakt.pl, tvn24.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij