×

Bardzo niepokojące informacje wypływają z Rosji. Zmienią losy świata?

Bardzo niepokojące informacje wypływają z Rosji. Niestety wyczerpują się rezerwy złota w tym kraju. Według najnowszych doniesień zupełnie wyeksploatowane zostaną one już w ciągu najbliższych lat. Czym to grozi? Czy może mieć to jakiekolwiek konsekwencje dla nas? Wiadomo na pewno, może to wywołać całkowitą zapaścią przemysłu wydobywczego.

Wyczerpują się rezerwy złota w Rosji

W ciągu ostatnich dni o niepokojącej sytuacji poinformował dyrektor generalny Polyus, czyli największego przedsiębiorstwa wydobywającego złoto w Rosji. Według jego informacji szacowane złoża złota, które znajdują się jeszcze pod ziemią w tym kraju, mogą wynosić około 8 tysięcy ton. Paweł Graczew w wywiadzie dla gazety RBK wyznał:

Jeżeli trend się nie odwróci, branża w ciągu najbliższej dekady lub dwóch może znaleźć się na skraju zapaści z powodu niedoboru głównego surowca. Tempo odnowy wydobytych złóż w ostatnich latach spadło o połowę i wynosi tylko 30 procent – taki procentowy udział kopalin jest rekompensowany odkryciami nowych złóż. W przypadku złota nakłada się to na światowy trend pogarszania się jakości zasobów: spada zawartość metalu w rudzie, a udział rud, z których można wydobyć nie więcej niż 80 procent złota, rośnie

Warto dodać, że w Rosji rocznie wykorzystuje się około 330 ton złota rocznie. Wychodzi więc na to, że tego drogocennego kruszca wystarczy jeszcze na około 24 lata.

wyczerpują się rezerwy złota
Pixabay

Wyczerpują się rezerwy złota w Rosji. To trwa już od dłuższego czasu

Paweł Graczew podkreśla, że trend malejący utrzymuje się już od dłuższego czasu. Jak się okazje, tylko w ciągu ostatnich kilku lat wydobycia złota miały spaść aż o ponad połowę. Właśnie dlatego dyrektor generalny Polyus zaapelował do prywatnych inwestorów o to, aby w miarę swoich możliwości zwiększyli nakłady finansowe na wszelkiego rodzaju badania geologiczne. Dzięki temu być może odkryte zostaną nieznane jeszcze żyły złota.

Jednak mimo ogłaszanych problemów z ilością złota firma Polyus jeszcze na początku roku ogłosiła, że ma zamiar zwiększyć produkcję tego drogocennego kruszcu. Wszystko w związku z planowanym odmrażaniem gospodarek po pandemii koronawirausa.

Niektórzy twierdzą, że właśnie upada mit o niewyczerpanej surowcowej zasobności Rosji. Oczywiście złoto nie jest jedynym surowcem, który wyczerpuje się w tym kraju.

Źródła: www.rp.pl, www.o2.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij