×

Bardzo niepokojące informacje wypływają z Rosji. Zmienią losy świata?

Bardzo niepokojące informacje wypływają z Rosji. Niestety wyczerpują się rezerwy złota w tym kraju. Według najnowszych doniesień zupełnie wyeksploatowane zostaną one już w ciągu najbliższych lat. Czym to grozi? Czy może mieć to jakiekolwiek konsekwencje dla nas? Wiadomo na pewno, może to wywołać całkowitą zapaścią przemysłu wydobywczego.

Wyczerpują się rezerwy złota w Rosji

W ciągu ostatnich dni o niepokojącej sytuacji poinformował dyrektor generalny Polyus, czyli największego przedsiębiorstwa wydobywającego złoto w Rosji. Według jego informacji szacowane złoża złota, które znajdują się jeszcze pod ziemią w tym kraju, mogą wynosić około 8 tysięcy ton. Paweł Graczew w wywiadzie dla gazety RBK wyznał:

Jeżeli trend się nie odwróci, branża w ciągu najbliższej dekady lub dwóch może znaleźć się na skraju zapaści z powodu niedoboru głównego surowca. Tempo odnowy wydobytych złóż w ostatnich latach spadło o połowę i wynosi tylko 30 procent – taki procentowy udział kopalin jest rekompensowany odkryciami nowych złóż. W przypadku złota nakłada się to na światowy trend pogarszania się jakości zasobów: spada zawartość metalu w rudzie, a udział rud, z których można wydobyć nie więcej niż 80 procent złota, rośnie

Warto dodać, że w Rosji rocznie wykorzystuje się około 330 ton złota rocznie. Wychodzi więc na to, że tego drogocennego kruszca wystarczy jeszcze na około 24 lata.

Wyczerpują się rezerwy złota w Rosji. To trwa już od dłuższego czasu

Paweł Graczew podkreśla, że trend malejący utrzymuje się już od dłuższego czasu. Jak się okazje, tylko w ciągu ostatnich kilku lat wydobycia złota miały spaść aż o ponad połowę. Właśnie dlatego dyrektor generalny Polyus zaapelował do prywatnych inwestorów o to, aby w miarę swoich możliwości zwiększyli nakłady finansowe na wszelkiego rodzaju badania geologiczne. Dzięki temu być może odkryte zostaną nieznane jeszcze żyły złota.

Jednak mimo ogłaszanych problemów z ilością złota firma Polyus jeszcze na początku roku ogłosiła, że ma zamiar zwiększyć produkcję tego drogocennego kruszcu. Wszystko w związku z planowanym odmrażaniem gospodarek po pandemii koronawirausa.

Niektórzy twierdzą, że właśnie upada mit o niewyczerpanej surowcowej zasobności Rosji. Oczywiście złoto nie jest jedynym surowcem, który wyczerpuje się w tym kraju.

Źródła: www.rp.pl, www.o2.pl
Fotografie: pixabay.com
zamknij