×

Wybuch pożaru w trakcie mszy. W kościele zginęło co najmniej 41 osób

Wybuch pożaru w trakcie mszy, na której zgromadziło się ok. 5 tysięcy wiernych. Zginęło co najmniej 41 osób, a 45 zostało rannych. Zdjęcia spalonego kościoła trafiły do Internetu. Są przerażające.

Wybuch pożaru w trakcie mszy. W którym kościele? Ile ofiar?

Do dramatycznych zdarzeń doszło w niedzielę rano w Egipcie. Podczas mszy w kościele Abu Sefein (św. Merkurego z Cezarei Kapadockiej) w Gizie, na której zgromadziło się ok. 5 tysięcy wiernych, wybuchł potężny pożar.

Płomienie zablokowały wyjście ze świątyni, co wywołało panikę wśród ludzi. Zaczęli się tratować. Zginęło co najmniej 41 osób, a 45 zostało rannych. Wśród ofiar jest wiele dzieci.

Budynek kościoła Abu Sefein ma cztery piętra. Jak wstępnie ustalono, ogień pojawił się na drugim piętrze i szybko się rozprzestrzenił.

Ludzie zebrali się na trzecim i czwartym piętrze. Nagle zobaczyliśmy dym wydobywający się z drugiego piętra. Ludzie ruszyli po schodach na dół i zaczęli spadać jeden na drugiego

– powiedział Yasir Munir w rozmowie z Agencją Reuters.

Mężczyzna wraz z córką uczestniczył w nabożeństwie, gdy w kościele wybuchł pożar.

Wtedy usłyszeliśmy huk, iskry i zobaczyliśmy ogień wydobywający się z okna

– relacjonował.

Munir zaznaczył, że on i dziewczynka uratowali się, bo byli na parterze. Dzięki temu udało im się uciec z płonącego kościoła.

Pożar w koptyjskim kościele. Co było przyczyną?

Na miejsce zdarzenia zostało wysłanych 15 pojazdów straży pożarnej. Ogień ugaszono, jednak wciąż trwa dogaszanie pogorzeliska. Agencja Reuters, powołując się na źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa, podała, że prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru w koptyjskim kościele Abu Sefein było zwarcie instalacji, doprowadzającej prąd do klimatyzacji.

Ofiary przetransportowano karetkami pogotowia do pobliskich szpitali.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi złożył telefonicznie kondolencje patriarsze Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosowi II, a za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych zwrócił się również do rodzin ofiar tragedii.

Źródła: polskieradio24.pl, www.rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować