×

Najnowszy sondaż poparcia w wyborach prezydenckich. Zaszły spore zmiany

Wybory prezydenckie sondaż. Najnowsze statystyki nie pozostawiają złudzeń. Andrzej Duda zdecydowanie prowadzi w wyścigu o urząd prezydenta. Wymiana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego wyszła opozycji na dobre. Hołownia i Kosiniak-Kamysz tracą poparcie.

Wybory prezydenckie: sondaż

Najnowszy sondaż IBRiS wykazał, że na chwilę obecną prezydent Andrzej Duda wyraźnie prowadzi w wyścigu prezydenckim. Wynik wciąż jednak nie jest pewny. Chociaż nadal nie wiadomo kiedy odbędą się wybory prezydenckie, ani jaką dokładnie będą miały formę, to kampanie prezydenckie nadal nie tracą tempa. Sondaż IBRiS wskazuje, że Andrzej Duda bezsprzecznie wygra w I turze, jednak w dogrywce jego zwycięstwo nie jest już tak oczywiste. Niespodziewana zmiana kandydata w obozie Platformy Obywatelskiej zdecydowanie wyszła partii na dobre. Nieoficjalny kandydat, Rafał Trzaskowski, który nie dopełnił jeszcze formalności w postaci 100 000 zebranych podpisów może liczyć na poparcie na poziomie 26,7 procent. Zaledwie przed kilkoma tygodniami jego wyniki nie były tak obiecujące. Wówczas, oddanie głosu na urzędującego prezydenta Warszawy deklarowało zaledwie kilkanaście procent ludzi. Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz mają nowy powód do zmartwień. Ich poparcie znacznie spadło. Hołownia może teraz liczyć na 10 procent głosów, a Kosiniak-Kamysz na 8,3 procent. Rezygnacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ze startu w wyborach sprawiła, że powrócił odwieczny podział na batalię między PiS i PO. Reprezentujący Lewicę, Robert Biedroń w dalszym ciągu ma niewielkie poparcie.

Zaskakująca II tura

Niezależnie od tego, kto zawalczy w II turze o urząd prezydenta, zgodnie z sondażami Andrzej Duda wygrywa. Największą przewagę ma nad Rafałem Trzaskowskim (49,6 do 44,7 procent). Nad Szymonem Hołownią przewaga obecnego prezydenta jest nieco mniejsza i wynosi 49,8 do 45,4 procent. Największym zagrożeniem dla Dudy w drugiej turze jest Władysław Kosiniak-Kamysz. W drugiej rundzie Duda wygrywa z nim zaledwie o kilka dziesiątych procenta: 47,7 do 47 proc. Prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że najnowsze statystyki wskazują, że Andrzej Duda walczy o identyczne poparcie, jakie uzyskał przed pięcioma laty. Jego elektorat nie uległ poszerzeniu. 

Fotografie: Twitter.com, www.instagram.com

Polecane

Może Cię zainteresować