×

Wracasz do Polski na święta? Minister zdrowia radzi przełożyć przyjazd

Domownicy plus pięć dodatkowych osób: tak rządzący widzą nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jeśli wracasz do Polski na święta, minister radzi zmianę planów.

Obostrzenia w Europie

Wielkanoc, wakacje, 1 listopada — w tym roku nic nie jest takie, jak do tej pory. Niestety, ale pod dużym znakiem zapytania stoją również zbliżające się święta.

Wiele europejskich państw zdecydowało się w tym magicznym okresie na zwiększenie obostrzeń. Od 16 grudnia w Niemczech wprowadzono całkowity lockdown. Zamknięto szkoły i większość sklepów. Wprowadzono limity osób podczas spotkań, zarówno w święta, jak i poza okresem świątecznym. Zakazano stosowania wyrobów pirotechnicznych na ruchliwych ulicach i placach podczas zabawy sylwestrowej.

Na zaostrzenie ograniczeń zdecydowały się również Holandia (ścisła kwarantanna) i Belgia (zakaz odwiedzania w domach prywatnych podczas Bożego Narodzenia, osoby samotne będą mogły przyjąć w domu maksymalnie dwie osoby). We Francji, Włoszech, Hiszpanii, a także w Czechach już obowiązuje godzina policyjna.

We Włoszech w okresie świątecznym, od 21 grudnia do 6 stycznia, zakazane będzie przemieszczanie się między regionami kraju bez uzasadnionej potrzeby. Wprowadzono również godzinę policyjną od 22 do 5 rano.

W Wielkiej Brytanii stworzono „bańki” osób, które będą mogły się ze sobą widywać podczas świąt. Od 23 do 27 grudnia maksymalnie trzy gospodarstwa domowe będą mogły stworzyć świąteczną „bańkę”, czyli spotkać się w domach lub na świeżym powietrzu.

W wielu krajach, podobnie jak w większości polskich miast, zakazano organizacji jarmarków bożonarodzeniowych.

Wracasz do Polski na święta?

W krajach, w których zaostrzono restrykcje w okresie świątecznym, mieszkają Polacy. Wielu z nich chciałoby wrócić do domu, żeby spędzić Boże Narodzenie w gronie najbliższych.

Minister Adam Niedzielski namawia, żeby zmienić plany i przełożyć przyjazd do Polski. Minister zasugerował Polakom żyjącym na obczyźnie, by zastanowili się nad zmianą terminu przyjazdu na Wielkanoc.

Niedzielski przypomniał o obowiązującym w święta limicie osób, czyli pięciu dodatkowych osobach poza domownikami.

Będę rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarzadzania Kryzysowego, żeby ten okres, który się zbliża, czyli święta, Sylwester i ferie, żebyśmy konsekwentnie zostali w domu

– podkreślił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powtarza, że światłem w tunelu są szczepionki. „Nasza przyszłość znajduje się w fiolce, w której są szczepienia” — uważa Niedzielski.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować