×

Wracają szkolenia wojskowe. Pierwszeństwo mają osoby, które straciły pracę

Wracają szkolenia wojskowe. Minister obrony narodowej zapowiada 20 tys. przeszkolonych rezerwistów. Początek szkoleń już w czerwcu, a Błaszczak kusi tych, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa. Mogą zgłaszać się również ci, którzy nigdy nie byli w armii.

Wracają szkolenia wojskowe

Jak poinformował MON, od połowy czerwca wracają szkolenia wojskowe. To ważna informacja, ponieważ po zaprzestaniu w 2008 roku poboru, polskiej armii zaczyna brakować wyszkolonych rezerw. Sytuację mają zmienić masowe szkolenia.

Szkolenia rozpoczną się 15 czerwca i będą odbywały się w całym kraju. Zgodnie z założeniami, przeszkolonych zostanie 20 tys. obywateli. Wśród nich zarówno ci, którzy mają już za sobą służbę wojskową, i ci, którzy dotąd nie mieli żadnej styczności z wojskiem!

MON kusi bezrobotnych

Minister Błaszczak nie ukrywa, że oferta skierowana jest głównie do bezrobotnych, którzy stracili pracę w wyniku epidemii koronawirusa. To oni będą traktowani priorytetowo podczas naboru. Co można zyskać?

MON oferuje 3 tys. złotych wynagrodzenia dla rezerwistów i 1,2 tys. zł miesięcznie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem. Do tego dochodzi również 2,6 tys. zł odprawy po zakończeniu szkolenia.

Wszyscy, którzy ukończą szkolenie, mogą liczyć nie tylko na gratyfikacje pieniężne, ale i status żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do służby w Wojsku Polskim.

W stosunku do osób, które po raz pierwszy będą miały styczność z Wojskiem Polskim, liczymy na to, że postanowią związać swoją przyszłość zawodową czy to z wojskami operacyjnymi, czy też w formule służby terytorialnej

– mówi minister.

Na szkoleniach ma skorzystać nie tylko państwo, ale i ich uczestnicy.

Informacje na temat szkoleń można znaleźć w Wojskowych Komendach Uzupełnień i w Wojewódzkich Sztabach Wojskowych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować