×

Wracają obostrzenia epidemiologiczne! Zmiany obowiązują od dziś

Wracają obostrzenia epidemiologiczne. Od 31 sierpnia zostaje przywrócony nakaz noszenia maseczek i limity osób w siłowniach i na weselach.

Aktualizacja podziału na strefy

Od 6 sierpnia, gdy liczba nowych zakażeń skoczyła nagle do ponad 700 dziennie, krzywa zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie. Szczególnie zatrważające były dni 21-22 sierpnia, gdy dobowa liczba nowych zakażeń przekroczyła 900. W ostatni dzień sierpnia resort zdrowia poinformował o 502 nowych przypadkach Covid-19. Spadek prawdopodobnie wynika stąd, że w niedziele wykonuje się mniej testów.

Sytuacja epidemiologiczna nadal jest napięta, a nowy minister zdrowia Adam Niedzielski jest zwolennikiem surowszego reżimu sanitarnego niż jego poprzednik. Dlatego na terenie Polski wracają obostrzenia takie jak: limity osób mogących jednocześnie przebywać w kinie, klubie fitness, przyjęciu weselnym lub komunijnym oraz nakaz noszenia maseczek ochronnych.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę żółtych i czerwonych stref. Dodatkowo ogłoszono powstanie regionów niebieskich, czyli niejako poczekalni do strefy żółtej. Do strefy niebieskiej zostaną włączone powiaty i miasta, które wykazują niepokojącą tendencję wzrostową zakażeń, ale jeszcze nie na tyle wysoką, by kwalifikować się do strefy żółtej.

Wracają obostrzenia epidemiologiczne

Na terenach strefy czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej bez wyjątku. Limit osób mogących uczestniczyć w weselach i innych imprezach rodzinnych został zmniejszony do 50. W restauracjach i innych punktach gastronomicznych, a także w kościołach została przywrócona zasada jednej osoby na 4 metry kwadratowe.

W kinach i teatrach może być zajęta jedynie 1/4 miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka w ogóle nie mają prawa działać. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. W klubach fitness obowiązuje zasada jednej osoby na 10 metrów kwadratowych.

Na terenach żółtych powiatów w otwartych przestrzeniach publicznych nie trzeba nosić maseczek, natomiast należy zachować 1,5 metrowy dystans. Wesela i imprezy rodzinne mogą się odbywać w gronie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe, podobnie podczas konferencji i targów.

Parki rozrywki i wesołe miasteczka mogą działać, pod warunkiem zachowania zasady jednej osoby na 5 metrów kwadratowych. W klubach fitness na każdego ćwiczącego musi przypadać 7 metrów kwadratowych. Kina mogą być otwarte, pod warunkiem, że nie zapełnią więcej niż 25 proc widowni. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku imprez sportowych.

Ponadto od początku września działalność rozpoczną patrole kontrolujące stosowanie się Polaków do obowiązujących obostrzeń. Łamanie zasad będzie karane mandatami, tak jak na początku pandemii.

Źródła: lelum.pl, tvn24.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować