×

Wprowadzenie godziny policyjnej w Polsce. To będzie kolejne obostrzenie?

Godzina policyjna w Polsce może wejść w życie już niebawem. Decyzja rządu zapadnie w oparciu o dzisiejsze i jutrzejsze statystyki, dotyczące ilości nowych zakażeń koronawirusem. Polacy mają powody do obaw. Nasza przyszłość jest bardzo niepewna.

Godzina policyjna w Polsce

W ostatnich kilku tygodniach epidemia koronawirusa w Polsce uległa znacznemu zaostrzeniu. Z dnia na dzień powiększa się bilans chorych. Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłą środę zapowiedział, że w chwili, gdy liczba zakażonych koronawirusem wyniesie ponad 70-75 osób na 100 000 mieszkańców, konieczne będzie wprowadzenie tzw. narodowej kwarantanny, włącznie z zakazem przemieszczania się. Dziś na antenie TVN24 rzecznik rządu zdradził, że rozważanych jest kilka scenariuszy wprowadzenia obostrzeń. Wybór konkretnego modelu nastąpi w oparciu o analizę stopnia mobilności Polaków. 

To zależy od danych dotyczących mobilności obywateli (…), na jakim poziomie będzie wydajna służba zdrowia.

Piotr Müller stwierdził, że wprowadzenie godziny policyjnej jest możliwe, jednak stanowi ono ostatnie narzędzie z serii dostępnych obostrzeń.

To jest kwestia tych rozwiązań, które też widzieliśmy na wiosną, był wprowadzony scenariusz, w którym wychodzenie z domu było ograniczone wyłącznie do obowiązków zawodowych, niezbędnych potrzeb, które wynikały np. z wizyty u lekarza czy zrobienia zakupów. To jest wariant, który był dyskutowany na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego.

To niezgodne z prawem?

Dr hab. Anna Rakowska-Trela, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, konstytucjonalista i adwokat uważa, że obostrzenia wprowadzane przez rządzących od początku epidemii są niezgodne z prawem. Pozostają bowiem w sprzeczności z Konstytucją.

To ograniczenia, które powinny być charakterystyczne dla stanu nadzwyczajnego, a nie dla stanu epidemii, który jest właściwie stanem nadzwyczajnym, ale nie ma umocowania konstytucyjnego.

W związku z tym, Rząd nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia godziny policyjnej.

Mowa jest tam o „czasowym ograniczeniu określonego sposobu przemieszczania się”, a godzina policyjna dotyczy wszelkiego przemieszczania się, może z wyjątkami nagłej pomocy medycznej, drogi do pracy i z pracy itp.

Już w tym tygodniu będziemy mogli przekonać się, jaką decyzję w sprawie ewentualnego lockdownu i godziny policyjnej podejmie Rząd.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już wszczęcie przygotowań do przeprowadzenia szczepień przez służby mundurowe. Do Polski ma trafić ponad 20 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Zakończenie epidemii planowane jest na wiosnę przyszłego roku. 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować