×

Nie planuj dziecku wolnego czasu! Tak twierdzą psychologowie.

Szukasz dla dzieci wakacyjnych zajęć w postaci różnych obozów, dodatkowych zajęć w szkole czy lekcji tenisa? A może wszystkiego po trochu?Możliwości jest mnóstwo, aby wypełnić wolny czas dziecka zapewniając mu przy tym fachową opiekę, gdy dziecko nie chodzi do szkoły.

Psychologowie i eksperci od wychowania dzieci sugerują, że nadmierne planowanie letniego, wolnego czasu dzieciom jest zbędne. Ogranicza dzieci przed wykonywaniem tego co naprawdę je interesuje!

„Twoją rolą jako rodzica jest przygotowanie dzieci do znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Bycie dorosłym oznacza umiejętność zajmowania się sobą i zapełnianiem swojego wolnego czasu w sposób, który uczyni Cie szczęśliwym. Jeśli rodzice ciągle planują na swój sposób wolny czas dziecka, to ono nigdy nie będzie w stanie samo robić tego dla siebie.” – mówi Lyn Fry, psycholog dziecięcy z Londynu.

Dr Teresa Belton naciska na połączenie nudy i wyobraźni. Według niej nuda jest kluczowa, jest bodźcem zewnętrznym, który następnie umożliwia kreatywność.

W 1993 roku, psychoanalityk Adam Phillips napisał, że „nudzenie się może być rozwojowe dla dziecka.

„Dzięki nudzie możemy kontemplować, a a nie pędzić przez życie – powiedział w jednej ze swoich książek.

Fry sugeruje, aby na początku lata, rodzice powinni przysiąść ze swoimi dziećmi (przynajmniej z tymi powyżej 4 lat) i wspólnie wypisać listę wszystkiego, co cieszy je w wolnej chwili. Mogą to być nawet podstawowe czynności takie jak gra w karty, czytanie książek czy przejażdżka rowerem. Mogą to być również bardziej „wyszukane” pomysły typu gotowanie fantazyjnych obiadów, robienie wymyślnych zdjęć itp.

Reuters/ Lucas Jackson

Reuters/ Lucas Jackson

Jeśli po sporządzeniu takiej listy dziecko będzie przychodzić do Ciebie w ciągu lata i narzekać na nudę, wystarczy, aby spojrzało na sporządzoną przez Was listę. Istnieje duża szansa, że problem zostanie zażegnany. Dziecko uświadomi sobie, że nie jest to czas zmarnowany.

„Myślę, że dzieci muszą nauczyć się nudzić w celu motywowania siebie, aby coś zrobić. Znudzone dziecko to klucz do tego, aby nauczyć je samodzielności „. – mówi Fry

Ta sama teoria została przedstawiona w 1930 roku przez filozofa Bertranda Russella, który poświęcił jeden rozdział swej książki „Podbój szczęścia” właśnie nudzie.

Wyobraźni i zdolności radzenia sobie z nudą musimy się nauczyć będąc jeszcze dziećmi. Jak sama pisała:

„Dziecko rozwija się najlepiej, gdy, jak młoda roślina, jest ono pozostawione w spokoju w swojej ziemi. Zbyt dużo podróży, zbyt wiele wrażeń nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem…”

Zgadzasz się?

Polecane

Może Cię zainteresować