×

Widok umierających z głodu dzieci jest tam normalnością. Nie można się do nich dostać i pomóc

Sytuacja w Jemenie jest tragiczna. Trwa tam wojna domowa. Milionom ludzi grozi śmierć głodowa. Zdjęcia, które wydostają się poza granice tego kraju, przerażają…

Blokada Jemenu

Na początku listopada koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej ogłosiła odcięcie Jemenu od świata – chodzi o zamknięcie wszystkich tras lotniczych, morskich oraz drogowych. Wszystko po to, aby zablokować tamtejszym rebeliantom dostawy nowej broni, płynące do nich z Iranu.

Koalicja ta już w marcu 2015 roku zaczęła zwalczać rebeliantów Huti, których celem jest obalenie prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Konflikt ten narasta więc już od bardzo długiego czasu.

Straszna sytuacja cywilów

Blokada ta jeszcze bardziej pogorszyła i tak już tragiczną sytuację ludności cywilnej w tym kraju. W Sanie, stolicy Jemenu, ceny żywności natychmiast poszybowały w górę, a wartość paliwa wzrosła kilkakrotnie.

Tysięcy ludzi nie stać na to, aby kupić jedzenie

Prawda jest przerażająca – kraj ten mierzy się właśnie z największym kryzysem humanitarnym oraz klęską głodu spośród wszystkich krajów na całym świecie. Od początku konfliktu zidentyfikowano już ponad 271 000 przypadków ostrego niedożywienia wśród samych dzieci.

Brakuje przede wszystkim jedzenia i czystej wody pitnej

Najmłodsi mieszkańcy Jemenu nie mają gdzie mieszkać, spać, gdzie się uczyć. Nie posiadają też dostępu do podstawowej opieki medycznej oraz potrzebnych lekarstw. Pocieszający jest jednak fakt, że mimo iż pracownicy medyczni na chwilę obecną nie otrzymują w tym kraju wynagrodzenia lub zaledwie tyle, że ledwo wystarcza im na dojazd do pracy, to i tak nie poddają się i pomagają, jak tylko mogą tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.

Prośby o możliwość dostarczenia pomocy

Te dzieci, ci ludzie są teraz całkowicie zależni od pomocy humanitarnej z zewnątrz. Mark Lowcock, koordynator Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw pomocy humanitarnej, powiedział, że będzie to prawdopodobnie klęska głodu, jakiej jeszcze nie widział świat. Dlatego niezbędna jest żywność, woda, leki, a także paliwo. Jednak przede wszystkim konieczna jest możliwość dostarczenia potrzebującym tego wszystkiego oraz udzielenia im pomocy.

ONZ wezwała po raz kolejny do ponownego otwarcia przejść granicznych. Może to uratować życie nawet milionom ludzi.

Czemu winne są te dzieci?!

Sytuacja tych maluchów jest wręcz katastrofalna. Zdjęcia, które co rusz obiegają świat, rozdzierają serce. Naprawdę trudno na nie patrzeć…

Od początku tego konfliktu zginęło w Jemenie już 10 tysięcy osób, a blisko 3 miliony zmuszono do opuszczenia swoich domów.

Niestety, takie konflikty najbardziej dotkliwie odczuwają dzieci, które nie są przecież odpowiedzialne za to, co czynią dorośli, myślący ludzie…

Polecane

Może Cię zainteresować