×

Wojna może objąć Polskę? To możliwe „po wejściu Finlandii do NATO”

Wojna może objąć Polskę? To scenariusz, którego nie można wykluczyć. Scenariusz, który może stać się wkrótce bardziej prawdopodobny. Chiński politolog Liu Xiang uważa, że wejście Finlandii do NATO zwiększa ryzyko wybuchu wojny w Polsce i państwach bałtyckich oraz może oznaczać rozprzestrzenienie się kryzysu ukraińskiego na nasz kraj.

„Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej”

Po inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zaczęły poważnie rozważać przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w celu wzmocnienia własnego bezpieczeństwa. Oficjalna decyzja wciąż jednak nie zapadła. Prawdopodobnie poznamy ją w najbliższym czasie, choć już dziś wiele wskazuje na to, że NATO rozszerzy się o nowych członków.

Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Oczekujemy, że kroki na szczeblu krajowym wymagane do podjęcia tego rozwiązania zostaną podjęte energicznie w najbliższych dniach

– przekazano w opublikowanym w czwartek rano krótkim wspólnym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin.

wojna może objąć Polskę
Pixabay

Wstępna deklaracja władz nie spodobała się Kremlowi.

Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego

– ostrzegł rosyjski resort spraw zagranicznych.

Wojna może objąć Polskę

Politolog z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Liu Xiang, zauważa, że wejście Finlandii i Szwecji w szyki sojuszu nie byłoby niczym zaskakującym.

Przystąpienie Finlandii i Szwecji jest w zasadzie formalnością, ponieważ kraje te ściśle współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim

– stwierdził politolog.

Politolog zwrócił uwagę na konsekwencje, jakie może nieść za sobą taka decyzja, a te mogą być bardzo poważne. Mówił o rosnącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa Polski i krajów Europy Środkowej.

Polska to kluczowy punkt tranzytowy dla dostaw broni z NATO

– wskazał Xiang, który uważa, że Polska może stać się celem działań Rosji.

Rosyjski śmigłowiec nad Finlandią. Naruszył przestrzeń powietrzną kraju.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij